Ana Sayfa Gündem 5 Ocak 2021

FATİH ALTAYLI: ‘O KELEPÇE’

Demokrasi Timsali Akp Üniversitenin Kapısını Kelepçeledi

Fatih Altaylı: Dün Boğaziçi Üniversitesi’nde felaket bir görüntü vardı…
AKP’den eski milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Erdoğan’ın atama kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör yapılmasıyla ilgili tepkiler sürüyor.

AKP’den eski milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Erdoğan’ın atama kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör yapılmasıyla ilgili tepkiler sürüyor.

Konu gündemdeki yerini korurken, Habertürk yazarı Fatih Altaylı, dün Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem yapan öğrencilere polisin müdahale etmesini köşesine taşıdı.

Altaylı’nın “O kelepçe” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısı şöyle:

“12 Eylül döneminde bile polis yüzü görmeyen Boğaziçi Üniversitesi’ne dün polis girdi. Kim bilir belki de Boğaziçi Üniversitesi’nin de üniversite olarak bir eksiği tamamlanmış oldu. Ancak dün felaket bir görüntü vardı. Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına kelepçe takılmıştı. Bu çok simgesel bir fotoğraf olarak tarihe geçer.

Bu fotoğraf dünya çapında popüler olur, Türkiye’nin alnına kara leke olarak sürülür. Bu kelepçe Gezi eylemlerini başlatan çadır yakma işi gibi bir iştir. O kelepçeyi üniversitenin kapısına takıp, o fotoğrafın kompozisyonunu ortaya çıkaran kişi ya da kafa Türkiye’nin de Türkiye’yi yönetenlerin de dostu değildir. Bir süre sonra “O kelepçeyi FETÖ’cüler taktı” demek istemiyorsanız o kelepçeyi üniversiteye takanı bulun ve cezalandırın. O kelepçe oraya iyi niyetle takılmamıştır, emin olun.”
05 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |