Ana Sayfa Gündem, Politika 17 Ocak 2021

GAYRİMENKUL ZENGİNİ DİYANET VAKFINDAN ESNAFA KORONAVİRÜS ZAMMI

Rant Düzeninin Adı Vakıf

Bingöl de Onlarca Dükkana Sahip Diyanet Vakfından Kiralara Zam
Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) kiracısı olan esnaf, pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekiyor.

Türkiye de merkezi bütçeden yıllardır en büyük payı alan kurumların başında gelen Diyanet İşleri Vakfı; bir yandan da hükumetten ve belediyelerden devraldıkları taşınmazlar ve gayrimenkuller üzerinden milyonlarca lira kira geliri elde ediyor.

Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) kiracısı olan esnaf, pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Uzun süre kepenk kapattıkları için maddi sıkıntı çeken esnaf yaşadıkları maddi sıkıntıları TDV’ye bildirmelerine rağmen sonuç almamışlardı.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, son çare olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuran esnaf, “Doğrudan vakfa müracaat etmeniz gerekmektedir” yanıtını almıştı. Vakıf ise esnafın derdine kulak vermek yerine yeni yılda kiralara yüzde 12 zam yaptı. Esnaf bu kez tek gelir kaynakları olan dükkânlarından atılma tehlikesiyle karşı karşıya.

VALİDEN ÇÖÜZM YERİNE SUS SUS İŞARETİ
Bingöl Merkez’de bir dükkân işleten esnaf, “Kiramı ödeyemediğim için vakıf yöneticilerinden biri tarafından dükkândan atılmakla tehdit edildim. Kapalı dükkânın kirasını ben nasıl ödeyeyim. Bizim sorunlarımıza kulakları tıkalı herkesin. Kimse gelip derdiniz ne diye sormuyor. Vali bir gün esnaf ziyareti yapıyordu. Bir esnaf kira meselesini söylemek istedi ama valinin yanındaki bazı yetkililer ‘sus sus’ işareti yaptı. Biz ne kadar üstlerine gidersek gidelim hep onların dediği oluyor. Bizim pasajda 54 tane dükkân var. Sadece birkaçımızın sesi çıkıyor. Devir onların devri. Çoğu insan ekmeğinden olur diye sesini çıkaramıyor” dedi.

Başka bir esnaf ise “Sözlü olarak resmen tehdit ettiler ama dükkanı boşaltın diye yazılı bir şey vermediler henüz” ifadelerini kullandı.

ESNAF ÇAKMAK: ‘BU KİRA HELAL Mİ HARAM MI!’
Diyanet Vakfına ait dükkanda Playstation salonu işleten Müjdat Çakmak, Diyanetin Koronavuris tedbirlerinin sürdüğü dönemde kendilerinden kira alınmayacağını söylediğini ifade ederek şunları söyledi:
“Pandemi döneminde üç aylık kiralardan vazgeçileceği söylendi. Bizde kiralar alınmayacak diye düşündük. Pandemi sürecinde normalleşme başladığında bizde diyaneti arayıp kiralar hakkında bilgi almak istedik. Önce Diyanet Vakfının Bingöl Şubesini aradık, buradaki vakıfta durumun kendileri ile ilgili olmadığını, tamamıyla genel merkezlerinden kendilerine yazı gönderildiğini aktardı. Bizden, üç aylık kiraların altı aylık döneme yayılarak ödenmesi istendi. Bunun ardından Ankara’yı aradık durumu anlatıp izah ettim. ‘Üç aydır kapalıyım, siz bu ülkede ahlakı ve vicdanı temsil eden bir kurumsunuz. Buna rağmen nasıl olurda kira talebiniz olur’ dedim. Kendilerine ‘benden aldığınız kira helal midir, haram mıdır’ diye sordum. Cevap alamadım.”

ESNAF AŞAN: ‘BU VİCDANİ VE AHLAKİ DEĞİL’
İş yerlerinin pandemi döneminde üç aydır kapalı olduğunu hatırlatan kafe işletmecisi Onur Aşan, biriken kiraların 7-8 bin liraya tekabül ettiğini söyledi. Diyanet Vakfı’nın kapalı olmalarına rağmen kira istemesine tepki gösteren Aşan, “Üç aylık biriken kirayı Diyanet bizden taksitli bir şekilde geri istiyor. Buda bir sezon boyunca Diyanet’e çalışmamız anlamına geliyor. Bunun vicdani ve ahlaki hiçbir yanının olmadığını düşünüyorum. Diyanet gibi kurumların bu süreçte daha duyarlı ve samimi bir şekilde esnaflara yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. Diyanetin diyanete yakışır şeyler yapmasını arzu ediyorum. Ama diyanetin bu süreçte bizden kira istemesi maalesef üzücü, şahsen beni endişelendiren ve gelecek adına diyanete olan güvenimizi sarsan bir yaklaşım. Mesele sadece kira değil, bunlar İslam’ın değerlerine vurulan hançerlerdir. Bu duruma devlet büyüklerimizin bihaber kalmadan mutlaka ama mutlaka içten ve samimi bir şekilde çözmelerini arzu ediyoruz” diye konuştu.

ODA BAŞKANI: ‘ESNAFIN GIRTLAĞINA YAPIŞTILAR’
Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Ali Bayram, esnafa destek verilmemesine sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi. Esnafın yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yapan Bayram, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
“Bazı kuruluşlar siftah açıp umut beslediğimiz ilk gün esnafın gırtlağına yapıştı. Onlar yapıştıkça esnafın kızdığı kişi ne benim ne de muhalefet. İktidarı yıpratmak için bilinçli olarak esnafın boynuna bindiğini de düşünmüyor değiliz. Çözüm merci iktidardır. Dini bize sözde öğretecek, haktan, hukuktan ve adaletten bahis eden kişiler, bu sıkıntılı süreçte kene gibi paçamıza yapışırken bazı şehirlerde meyhane ye mülkünü kiraya verenler esnafından kira almıyor. Biz artık size itimat eder miyiz?”
17 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |