Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 6 Şubat 2021

GAZETECİYE ÇORLU TREN KAZASINI ARAŞTIRDIN CEZASI

Gazeteciler ve Sanatçılar ‘Biz Ödeyeceğiz’ Kampanyası Başlattı

Çorlu tren faciasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş’a 40 bin TL tazminat cezası
25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu’daki tren faciası davasına bakan savcı G.Y.Ö. , faciayı başından beri yakından takip eden gazeteci Mustafa Hoş hakkında “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 110 bin lira tazminat davası açtı.

Mahkemenin kararını sosyal medya hesabından paylaşan Hoş, 40 bin TL mahkum edildiğini duyurdu.
“Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü.belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. son bilirkişi “tcdd kusurludur”dedi. asıl sorumlular halen yargılanmıyor.ama bugün ben mahkum oldum.savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi” diyen Mustafa Hoş mahkeme kararına ilişkin ifadeleri kullandı:

“Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alel acele karar açıkladı. Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. yargıtay’da 3 dosya bekliyor..ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. tamamı gazetecilik yaptığım için. Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkum etmek istiyorlar. benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. ben gazeteciyim.

Son olarak şunu da ekleyeyim. savcı galip özkurşun çorlu tren ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. onlar aracılığıyla tehdit etti. tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı. çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü.belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. son bilirkişi “tcdd kusurludur”dedi. asıl sorumlular halen yargılanmıyor.ama bugün ben mahkum oldum, savcısı Ö’nün açtığı davada 40.000₺ tazminata karar verildi.” ifadelerine yer verdi.

GAZETECİLER, SANATÇILAR DEVREYE GİRDİ
Çorlu tren kazasını araştıran Mustafa Hoş’a verilen tazminat cezasını, gazeteci ve sanatçılar birlikte ödeyecek
Hoş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 40 bin TL tazminata mahkum edildiğini bildirdi.

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği 317 kişinin de yaralandığı tren kazasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş, “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 40 bin TL tazminata mahkum edildiğini duyurdu. Gazeteci Enver Aysever, tiyatrocu Şevket Çoruh ve opera sanatçısı Güvenç Dağüstün cezayı birlikte ödeyeceklerini açıkladılar.

Söz konusu tazminat cezası haberini Twitter hesabından paylaşan Aysever, “Sevgili kardeşim Mustafa Hoş’a verilmiş cezayı kendime kabul ediyorum. Cezaya ortak olacağım ve birlikte ödeyeceğim. Duyururum” dedi. Bunun üzerine, Çoruh ve Dağüstün katılıyorum anlamındaki “+1” işaretini tweet’e ekledi.

GAZETECİ HOŞ GELİŞMELER ÜZERİNDE İKİNCİ BİR AÇIKLAMA YAPTI:
”Tazminat cezası için dünden beri gelen dayanışma ve destek mesajları için teşekkür ederim. mahcup da oldum. gururlandım. göz yaşlarımı tutamadım. varolun. bir kuruşumuzu bu kötülüğe yedirmemek için üst mahkeme dahil her şeyi yapacağım. bir ricam var lütfen hiç bir yere benim için bir para göndermeyin. benimmiş gibi söylenen iban numaralarına itibar etmeyin. yani kesinlikle bir para toplama söz konusu değil. tüm dayanışma gösterenlere bir kez daha teşekkür ederim. güç ve moral verdiniz. yaşasın gazetecilik” dedi.
06 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |