Ana Sayfa Gündem, Kültür, Magazin, Türkiye 3 Mart 2021

HASANKEYF BARAJI İLE YOK OLAN BİR TARİH YOL GEÇEN HANI

Kendi Gitti Adı Kaldı

Gireni çıkanı, geleni gideni belli olmayan mekanlar için kullanılan bu deyimin aslını teşkil eden
“Burası Yol Geçen Hanımı?” olayındaki han, Batman ilinin antik kenti Hasankeyf ilçesinde bulunuyor-d.

Yüzyıllardan beri halk arasında YOLGEÇEN HANI olarak bilinen ve yaklaşık bin kişi kapasiteli olan bu doğal mağara, yekpare taştan yapılmış Hasankeyf kalesinin altında bulunmakta olup ağzı Dicle Nehrine doğru açılmaktadır.

Bu doğal mağaranın içinde su stok etmek için bir mahzen ve kaleye çıkmak için de bir gizli yol vardır.

Ulaşımın suyolları ile yapıldığı devirlerde, Dicle Nehrinin karşı sahiline gidip gelmek için ulaşım aracı olan Sal ve Keleklerin önünde sıralarını bekleyen insanların dinlendiği ve geceye kalanların da burada yatarak sabahladığı bu loş ve egzotik mekânın içindeki hava akımı, insanın bünyesine uygun bir özellik taşımaktadır.

Yazın serin, kışın ılık olan mağaranın içindeki bu atmosfer, bugün de aynı özelliğini korumakta ve dinlenmek için insanları kendine çekmektedir. Bu nedenledir ki dini, dili, ırkı anlaşılmayan, geleni-gideni, gireni-çıkanı belli olmayan ancak her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya binlerce yıldan beri YOLGEÇEN HANI denilmiş ve Hasankeyf’teki yaşantının vazgeçilmez istisnai bir mekânı olmuştur.

Her devirde han olarak bilinen ve insanların dinlenmesi için kullanılan bu doğal mağaraya YOL GEÇEN HANI ismini veren her kimse, sosyal ve kültürel yaşantımız içinde önemli bir yer tutan deyimler silsilesine unutulmaz bir halka eklemiştir.

YOL GEÇEN HANI
Yol Geçen Hanı sözünün nereden geldiğini biliyor musunuz?
Günlük hayatımızda, girenin çıkanın belli olmadığı mekanlar için kullanılan “yol geçen hanı” sözünün çıkış noktası Batman’dır. Evet, bu söz esasında doğal bir mağaranın adıdır. Hasankeyf’te bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunmaktadır. Mağaranın ağzı ise Dicle Nehri’ne açılır.

Yol Geçen Hanı’nda Hasankeyf Kalesi’ne çıkan gizli bir geçit vardır. Eski dönemlerde bu mağara ulaşım için kullanılıyordu. Mağaranın içi yazın serin, kışın ise ılıktır. Bu sebepten dolayı insan bünyesine çok uygundur.

Bir ulaşım yolu olduğu ve girenin çıkanın belli olmadığı bu mağara Yol Geçen Hanı olarak adlandırılmıştır. Mağara, hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Eğer yolunuzu Hasankeyf’e düşerse Yol Geçen Hanı’nı mutlaka ziyaret etmenizi önerirdik ANCAK!!!

HASANKEYF BARAJI YOL GEÇEN HANINI DA TARİHTEN SİLDİ
Yapılan barajın çalışmalar kapsamında, Dicle Nehri kıyısında sağlamlaştırılan kaya dibindeki Yolgeçen Hanı Mağarası da dolguyla kapatıldı. Bir dönem binlerce kişinin konuk olduğu, bakanları, üst düzey bürokratları, valiler ve yabancı konukların ve turistlerin uğrak yeri olan YOL GEÇEN HANI artık yok. Yazın serin, kışın da sıcak olan tarihi Yolgeçen Hanı da dolguyla kapatılan 500 mağaradan biri oldu. Yaklaşık 15 yıl önce Hasankeyf Kaymakamlığı’nın aylık 15 bin lira bedelle kiraya verdiği mağara, 100 yıl önce de tarihi köprünün yıkılmasının ardından Dicle’den karşı tarafa geçiş yapabilmek için vatandaşların durak olarak kullandıkları tek handı.
03 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |