Ana Sayfa Gündem, Yazarlar 23 Temmuz 2021

HATIR İÇİN

Tarihimiz, bize dünle bu gün stadında en önemli bağı kurduran ve olaylardan ders alıp, ona göre hareket…

Tarihimiz, bize dünle bu gün stadında en önemli bağı kurduran ve olaylardan ders alıp, ona göre hareket ehmemşxi sağlayan çok önemli olaylar, öykü ve menkıbe kıssadan hisselerle doludur.. Kişi o dur ki bunlardan ders ala ve adımını ona göre ata..
İşte o gerçek öyküler dem biri… Buyurun birlikte okuyalım..
Osmanlı’nın son dönemlerinde bir paşa vardır. YEDİ SEKİZ HASAN PAŞA. Er’likten mareşalliğe kadar yükselebilen çok ender şahsiyetlerden birisidir. Bu lakapla bilinmesinin sebebi, okuma yazması zayıf olan bu paşanın imzası Arapça yedi ve sekiz rakamlarının birleşmesinden oluştuğu için adı böyle kalmış.
Hasan Paşa, Alaylı olduğundan okuma yazması zayıftır, lakin hitabeti, görgüsü ve nezaketi çok gelişmiştir. Tam bir vatan sever olan Hasan paşayı çekemeyenler başına türlü çorap örerler ve sonunda Hasan Paşa azledilir, her şeyi elinden alınır.
Hasan Paşa tebdili kıyafet ederek Adapazarı civarında bir çiftliğe bahçıvan olarak işe girer ve ailesiyle beraber orada çalışmaya başlar. Bir zaman sonra çiftliğin sahibi İstanbul’un zenginlerinden olan zât vefat at eder, çiftlik genç oğluna kalır.
Hariciye nazırlığında çalışan bu genç diplomat çiftliğe gelir, at bindiği sırada düşer, elbiseleri çamur olur. Çiftlik kahyası elbiseleri bahçıvanın hanımına götürür, hanım elbiseleri bir güzel yıkayıp ateş ütüsüyle de güzelce ütüler bir bohça içinde kızıyla gönderir.
Diplomat bohçayı açar bakar, elbiselerin katlanışından ütüsünden bu insanların sıradan olmadığını anlar. Oradaki saray terbiyesini hemen fark ederek, hülasa tanışıp görüşürler.
Bir zaman sonra diplomat bahçıvanın damadı olur. Ancak durumun hassasiyetinden dolayıda bu evlilik gizli tutulur, artık sık sık çiftliğe gelmektedir.
Bir gün çok sıkıntılı bir şekilde gelir İstanbul’dan ve odasına kapanır, dışarı çıkmaz. Hasan paşa sıkıntılı bir durum olduğunu anlar ve damadının odasına girer, bakar ki etrafa saçılmış onlarca kağıt. Durumu sorunca , damadı “baba bu devlet işi sen anlamazsın bırak da çalışayım” der.
Israrı üzerine derdini anlatır. Padişah bir görev vermiştir. Rus çarına öyle bir mektup yazılacak ki çar savaşı göze alamayacak. Paşa, bir de ben yazdırayım der ısrarla, damat istemeye istemeye kabul eder ve başlar söylediklerini yazmaya.
Öyle bir üslupla yazdırır ki damadı şaşar kalır. “Oldu baba oldu işte, baba sen kimsin.?” demeden de edemez. Paşa hiç açık etmez. Hemen yola koyulup doğruca padişahın huzuruna çıkar ve heyecanla mektubu okur. Padişah derki “bunu kim yazdırdı sana doğruyu söyle” der, ve oda durumu anlatır.
Padişah Sultan Abdülhamid ; “o senin bahçıvan dediğin adam, bizim YEDİ SEKİZ HASAN PAŞAMIZ evladım” der ve onu tekrar göreve davet eder. Damat geri dönüp durumu babasına anlatır, Birlikte İstanbul’a gelip, Padişahın huzuruna çıkınca paşa dönmek için şartını söyler,
Padişah kabul eder. Plana göre üst düzey paşalar ve idareciler toplanır.
Padişah der ki “bugün buraya sizi sadakatinizi ölçmeye çağırdım. Bana sadık olan şu tabağın içindeki b.*.k tan bir parmak alıp yiyecek” der ve ne kadar yağcı, gevşek adam varsa dediğini hemen yaparlar.
Geriye on kişi kalır “siz ne beklersiniz, bana karşımı geliyorsunuz, hiç mi hatırım, itibarım yok sizin yanınızda” diye hiddetlenir padişah.
Ölümü göze alan bu yiğit adamlar der ki “PADİŞAHIM HATIR İÇİN B * K YENMEZ” deyince Hasan Paşa gizlendiği yerden çıkar ve der ki;
“İşte, Padişahım senin ve devletin gerçek sadık adamları bunlar”
Hasan Paşanın bu operasyonunun, Osmanlının ömrünü kırk yıl uzattığı da söylenmektedir.
Kıssadan hisse anlayana;
Allah devleti idare edenlere ‘HATIR İÇİN B * K YEMEYECEK’ yardımcılar nasip etsin…
(tarihten Alıntı)
Hoş kalın hoşçakalın sağlıkla kalın dostlar.

Hüseyin Taşkın

 

Google NewsTema Tasarım |