Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 18 Ocak 2021

HAVA TAKSİ DENEMELERİ HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Şehir içi trafiğin hava taksilerle azaltılması hedefleniyor.

Paris, Haziran 2021’de ‘hava taksi’ denemelerini başlatacak
Fransa, Paris’in eteklerindeki bir havaalanı, Fransa’nın başkentinde şehir içi hava taksileri ve insansız hava araçlarının tanıtımını hızlandırmayı amaçlayan bir dizi test ve deneylere ev sahipliği yapacak.

traffictechnologytoday’dan TOM STONE tarafından aktarılan gelişme şöyle:
Business Group, Paris Bölgesini Seçin, havaalanı operatörü Groupe ADP ve Parisien demiryolu operatörü RATP Group, Haziran ayında başlayacak ve Pontoise-Cormeilles-en-Vexin havaalanında bir test alanı kullanacak olan test serisinin arkasında yer alıyor. Paris.

Conduent Transportation tarafından size getirildi
Paris ‘Urban Air Mobility endüstri şubesi’, Pontoise’daki gerçek bir havacılık ortamında park etme, kalkış ve iniş operasyonları ile bakım ve elektrik şarjı gibi araç etrafındaki operasyonları inceleyecek.

Tüm denemeler Fransız sivil havacılık otoritesi ile ortaklaşa ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Eurocontrol’ün desteğiyle yürütülüyor.

Çiftleri Seçin, ADP ve RATP, geçtiğimiz Ekim ayında 25 ülkeden 150 başvuruyu çeken denemelere katılmak için bir ilgi ifadesi başlattı. Araç geliştirme, ulaşım altyapısı, havacılık operasyonları, hava sahası entegrasyonu ve halkın kabulü konularında uzmanlaşmış katılımcılar arasından 30 kazanan seçildi.

Seçilen kuruluşlar, akademik kurumlar ve şirketler arasında Airbus, Vertical Aerospace, Ehang, Zipline, Safran gibi uçak geliştiricilerinin yanı sıra Air France, Kanada’dan eğitim şirketi CAE, İsviçreli şarj altyapı firması Green Motion, İngiltere merkezli vertiport tasarımcısı gibi operatörler bulunmaktadır. Skyports ve Fransız havacılık araştırma kuruluşu ONERA.

Seçilen adaylar, VoloCity aracını Haziran 2021’den itibaren Pontoise-Cormeilles-en-Vexin havaalanında test etmeyi taahhüt eden elektrikli dikey kalkış aracı (eVTOL) geliştiricisi Volocopter’in Volocopter’e katılıyor.

Groupe ADP’nin CEO Vekili Edward Arkwright, “Bu uluslararası ilgi çağrısının başarısı, Paris bölgesinde bir hava ulaşım endüstrisinin yapılandırılmasına güçlü bir destek olduğunu gösteriyor. Tüm bu endüstriyel, akademik ve araştırma oyuncularının yanı sıra ve Avrupa’da türünün ilk örneği olan Pontoise havaalanımızda bir test alanı kurmamız sayesinde, artık gelişimini artırabileceğiz.

RATP Group’un başkanı ve CEO’su Catherine Guillouard, “30 Eylül’de bir test alanının açılışının ardından, kentsel hava ulaşım sektörü yeni bir aşamaya girdi. Şehirlerin bir ortağı olarak, bu yeni hareketlilik biçiminin geliştirilmesine ve bu teknolojinin 2024 Olimpiyat Oyunları ışığında kentsel peyzaja entegrasyonuna katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz ”.
18 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |