Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika, Türkiye 26 Şubat 2021

HODRİ MEYDAN BAY BAŞKAN GETİR BAHSETTİĞİN %47 TİS’İ DÖVE DÖVE İŞÇİYE İMZALATALIM

Maltepe Halkına Mesaj Attığınız %47 TİS’i İşçilere İmzalatmak Boynumuzun Borcu Olsun

İstanbul Anadolu yakasında chp’li 4 (Ataşehir, Kartal, Kadıköy ve Malltepe) CHP belediyelerinde örgütlü olan DİSK’e bağlı Genel İ Sendikası ile belediyeler arasında anlaşmazlıkla sonuçlanan ve belediye emekçilerinin gren kararları almasıyla süregelen emek mücadelesi gündeme de yer alıyor.

Bir çok CHP’li tarafından emek örgütlenmesinin bu belediyelerde ki sendikası Genel İş’e yönelik ithamlar, karalamalar ve particiliğin verdiği bir anlayışla saldırılara tanık olunuyor. Bu işin aslı astarı nedir, kim ne istiyor kim ne alıyor hangi sendika hangi belediyelerde istediğini almış hangisi alamamış, kim haklı kim haksız, bütün bu sorulara bir cevap olacağı düşüncesiyle HAK-İŞ’e bağlı HİZMET İŞ SENDİKASININ ve DİSK’e bağlı GENEL İŞ SENDİKASININ bu güne kadar (2021 itibarı ile) yapmış olduğu TİS anlamaları ve belediyeleri mercek altına aldık.

Özellikle yerelimizde İstanbul Maltepe de particilik zihniyeti ile AMALAR ve PANDEMİ gerekçelerini kendilerine maske yaparak salvolarla saldırdıkları sendikal örgütlenme ve belediye emekçilerine karşı yürüttükleri itibarsızlaştırma suikastçiliği ayyuka çıktı.

MALTEPE DE YALANLAR KARALAMALAR, TERTİPLER
DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasının yine örgütlü olduğu Maltepe belediyesinde belediye yönetiminin belediye mekçilerine önerisinin ve dayatmasının ne olduğunu görmeyen görmekte itina edenlerin particilik zihniyeti ile başta emek sınıfına, sendikal örgütlenmeye ve emekçilere saldırısı kabul edile bilinir olmasa gerek.
Maltepe CHP belediyesinin işçilere önerdiği teklifleri sıralayacak olursak; %8 zam dayatmasının yanı sıra, 9.5 lira olarak verdiği yemek ücretine 1 lira, 6,5 lira olarak verdiği yol ücretine 1 lira zam önerisini işçilerin kabul etmemesine karalama yapıyor. İkramiye YOK, işçilerin almakta olduğu 10 günlük bir ikramiye bulunmakta ancak bunun belediye ile alakasının olmadığı Devletin KHK ile verdiği bir hak olduğunu sendika yönetimi tarafından altı özellikle çiziliyor.

Maltepe belediye yönetimi ve sayın Ali Kılıç elindeki kamu olanaklarını kullanarak Maltepe halkına ve kamuoyuna sosyal medya üzerinden ve belediye mesaj sistemi ile gerçek dışı tamamen yanıltmaya ve yandaşlarını sendikal mücadeleye ve belediye emekçilerine karşı kışkırtıcı açıklamalarda bulundu.

BELEDİYENİN %47 YALANI
Yaptığı açıklamada; ”İşçilere %47 zam önerdik kabul etmediler” gibi akıllara durgun veren aklı başında hiç kimsenin inandırıcı bulmadığı manipülasyon ve algı operasyonuna giriştiler. Yapılan araştırmalarda bahsedilen ve Maltepe halkını aldatmaya yönelik açıklamanın aslı astarının olmadığı; belediye yönetiminin bahsettiği %47 zammın işçileri değil sadece belediyenin rant şirketleri olan MATAŞ ve MATEG isimli iki kuruluşta görev yapan sadece 23 kişiyi ilgilendirdiği ve kapsadığı sendika yönetimi ve belediye emekçileri tarafından net olarak ortaya konuldu.

Bunun kallavi bir yalan olduğunu Yeniden Refah Partisi Maltepe İlçe Başkanı Küçükağa Efendioğlu kamuoyuna net ifadelerle aktardı.
Maltepe halkına algı operasyonu yaptığınız o %47′ manipülasyonunu gerçek olsa belediye emekçileri 40 gün 40 gece kutlama yapar.

Bütün bu gelişmeler içinde Maltepe belediyesi ve CHP ardı şıkkı konumunda ki 3 tane mahalle muhtarının kaymakamlığa greve müdahale edin başvurusu yapması da Maltepe de CHP yönetimi ve zihniyetinin emekçilere karşı düşüncelerinin ne olduğunu gözler önüne serdi.

İMAMOĞLU 2019 DA MALTEPE DE YAPTIĞI GREV KIRICILIĞINI YİNE TAKRARLIYOR
Maltepe Belediyesi işçileri grevi ikinci gününde Maltepe Küçükyalı Mahallesi’nde grev kırıcılığını önlemek için sokaklarda kontrole çıkan işçiler belediye başkan yardımcılarının ve zabıta ekiplerinin eskortluğunda çöp toplayan İBB tuzlama araçlarıyla karşılaştı. Grev kırıcı ekibi durdurmak isteyen işçilere zabıta müdahale etti. Bir zabıtanın attığı yumruk sonrası Belediye İşçisi Namık Öztürk’ün burnu kırıldı. İşçi temsilcileri darp raporu almak için hastaneye gittiklerini belirterek, “Bu işin peşini bırakmayacağız grev kırıcılığına müsaade etmeyeceğiz. Mücadeleyi bitiremeyecekler” dedi.
O KOLTUKLARA SİZİ OTURTAN EMEKÇİLER AL AŞAĞI ETMESİNİ DE BİLİR SAYIN GREV KIRICILAR

ÖZGÜR İFADE GAZETESİ OLARAK İLAN EDİYORUZ
İlçemizde huzurun ve elbette ki sıkıntılı bir vaka konumunda ki salgın ortamında ilçemizde çöp dağlarının yükselmesini arzu etmiyoruz; ancak emek ve emekten, üretimden gelen gücün kullanımı gerçeğinde böyle yansır bu mücadelenin doğası gereğincedir. Hak mücadelesini hem grevle yapıp hemde işler aksamasın diye bir dünya yok, belediye kendilerinin olunca  böyle bir logaritma içine giren chp’li muhteremlerin bilgisine.
Maltepe belediyesi ve başkanı sayın Ali Kılıç’a açık net çağrı yapyoruz; Maltepe halkına ve kamuoyuna mesajla duyurduğunuz ”YÜZDE 47 ZAM SÖYLEMİNDE CİDDİYETE VE UYGULAMAYA DAVET EDİYORUZ. TİS SÖZLEŞMESİNİ ALIN VE GREVDEKİ İŞÇİLERE BİRLİKTE GİDELİM, O YÜZDE 47 ZAMMI SÖZLEŞMESİNE İŞÇİYİ DÖVE DÖVE İMZALATMAK BİZİM MALTEPE HALKINA KARŞI SÖZÜMÜZ OLSUN” Hodri meydan bay başkan, hodri meyddan getir şu %47 zam sözleşmesini o işçileri döve döve imzalatmak boynumuzun borcu olsun.

***
TÜRKİYE DE BELEDİYELERDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAMA ÖRNEKLERİ:
Türkiye de belediyelerde örgütlü sendikalardan öne çıkan iki sendikal örgütlenmeden bazı Toplu İş Sözkleşmesi (TİS) örnekleri vererek kimin ne yapıp yapmadığını kamuoyunun bilgilenmesi için aktarıyoruz.
Bunlardan biri DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası genel itibarı ile CHP belediyelerinde örgütlü.
Bir diğeri HAK-İŞ’e bağlı Hizmet İş Sendikası genel olarak AKP belediyelerinde örgütlü.

HAK İŞ/ HİZMET İŞ TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ
Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası; Manisa’nın Şehzadeler Belediyesi arasında aralık ayından beri devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlanarak iki yıllık bağıtlandı.
Sözleşme kapsamında üyelerimizin ücretlerine birinci yıl %13, ikinci yıl ise yıllık enflasyon artışı oranında zam yapıldı.

Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası; Elazığ’ın Maden Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş. arasında iki yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi Elazığ Şube Başkanımız Kazım Cavlı ile Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz arasında imzalanırken, üyelerimizin ücretlerine birinci yıl %23, ikinci yıl ise %10 oranında zam yapıldı.

Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası; Mersin’in Akdeniz Belediyesi arasında 2 yıl geçerli olacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşme kapsamında, ilk yıl işçilerin ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı. Bu zam, sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 13 ile yüzde 15 oranında ücretlere yansıyacak.

HİZMET İŞ SENDİKASININ AKP BELEDİYELERİYLE YAPTIĞI TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNDEN DİĞER BAZI ÖRNEKLER:
-Düzce Belediyesinde %20 2021 yılı çeyreğinde %15 olmak üzere toplamda %35 zam sözleşmesine imza attı.
-Ankara Sincan Belediyesinde %21 ile %47 arasında değişen oranlarda sözleşmeye imza attı.
-Erzincan Refahiye Belediyesinde %15 oranında bir zamla sözleşmeye imza attı.
-Sakarya Kaynarca Belediyesinde %40 ile %54 arasında değişen oranlarda sözleşmeye imza attı.
***
DİSK/ GENEL İŞ TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ
– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; Edirne Belediyesi ile TİS imzaladı. Buna göre; bekar, çocuğu olmayan bir çalışanımız asgari 3 bin 250 TL net maaş alacak. 2 bayram ikramiyesi, 1 Mayıs ikramiyesi, 2 tane 15’er günlük ikramiye ve 40 saat üzeri fazla mesai veriyoruz. Eskiden 45 saat olan çalışma süresini de 40 saatte düşürdük. İşçilere hafta da 5, ayda da 20 saatlik ek avantaj sağlandı.

– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; İzmir’in Bornova belediyesi arasında TİS imzalandı. En düşük brüt çıplak yevmiye günlük 185 TL olurken, yıl içinde alınacak tüm sosyal hak ve ikramiyeler aylık olarak dağıtıldığında Bornova Belediyesi’nde asgari ücret 5.980 TL’ye yükseldi. Günlük yemek ücreti 20 TL olurken, yol ücreti iki bilet, iki aktarma bedeli şeklinde belirlendi. Yakacak yardımı Şubat ve Kasım aylarında ödenmek üzere 350’şer TL, çocuk parası 30 TL, iş riski primleri herkesin karşılaştığı riske göre net 2 TL ile 5 TL arası oldu. İşçilere, yılda 52 yevmiye, ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 300 TL, 29 Ekim ve 1 Mayıs’ta da 50 TL ikramiye ödenecek. İşçilere eğitim gören çocukları için 140 TL’den 200 TL’ye kadar eğitim desteği verilecek. Yılda iki kez gıda paketi dağıtılacak.

– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; Ankara’nın Çankaya belediyesi arasında TİS imzalandı. ücretlere ise yüzde 13 oranında zam yapıldı. Kadrolu işçilerin zam oranı ise yüzde 14 oldu, Yemek ücreti günlük 23 TL’den 32 TL’ye çıkarıldı. Giyim yardımı yılda iki kez 300’er liradan 450’şer liraya çıkarıldı. Yakacak yardımı Belde AŞ’de 420 TL, İmar AŞ’de 350 liraydı. Yardımın zamlar karşısında erimemesi için metreküp olarak hesaplanması talebi kabul edilerek 400 metreküp olarak anlaşıldı. Belde AŞ’de gıda yardımı ocak ve temmuz ayında 500 İmar AŞ’de ocak ve temmuz ayında 420’şer lira olarak kabul edildi. İşçilerin ücretli sosyal izinlerinin gün değil, iş günü üzerinden hesaplanması üzerinde anlaşıldı. Çeşitli sosyal yardımlarda ise ortalama yüzde 20 oranında zam yapıldı.

– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; Kırşehir belediyesi arasında TİS imzalandı. Ücretlere yüzde 15 ile yüzde 35 arasında zam yapıldı. Daha önce Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 75’er TL olan bayram ikramiyeleri 500’şer TL’ye çıkarılmıştır. Buna 1 Mayıs İşçi Bayramını da dahil edilerek bir yıl içinde ödenecek ikramiye sayısını üçe çıkmıştır. Günlük yemek ücretlerinin de günlük 3 TL’den 10 TL’ye çıkarılmış, yine 3 çocukla sınırlı olmak kaydıyla 25 TL’den 50 TL’ye, yine öğrenci yardımında da artış sağlanmıştır.

– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; Çanakkale Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzaladı. En düşük maaş net 3 bin 200 TL olacak ve haftalık çalışma süresi 45 saatten 40 saate düşürülecek. Yılda iki kez 15 olmak koşulu ile herkes için 30 yevmiye ikramiye hakkı, 300 TL yıllık izin ücreti, eğitim farkı, iş risk ücreti, hafta sonu bir buçuk günlük yevmiye ilave ek ücretinin ve kıdem tazminatının da 35 günden 40 güne çıkartıldı. İlk kez işçiler için 150 TL’lik 1 Mayıs ödemesinin sözleşme maddeleri arasında yer aldı; kadın işçilerin talebi ile 12 aya kadar olan ücretsiz izin hakkının doğum yapan kadın veya eşi doğum yapan erkek için geçerli olacağını söyledi.

– Disk’e bağlı Genel İş Sendikası; İstanbul’un Silivri Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzaladı. En düşük maaşta % 27,38’lik oranda artış yapıldı. toplu iş sözleşmesi ile; 103,04 TL/Gün – 3,091,20 TL/Ay olan en düşük ücret, %27,38 artışla 131,25 TL/Gün – 3,937,50 TL/Ay’a yükseltilmiştir. Farklı oranlarda yapılan ücret ve sosyal yardımlardaki zamlar ile ortalama giydirilmiş ücret; 4,275,17 TL/Ay’a, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ise 5.114,96 TL/Ay’a yükselmiş olacak. Silivri Belediyesi, İstanbul ilçe belediyeleri içinde geliri en düşük olan belediyelerden biri konumunda.
26 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |