Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Mart 2021

Trenler Mısır’ın güneyinde çarpıştı, en az 32 kişi öldü

KAHİRE (AP) – Mısırlı yetkililer, Cuma günü güney Mısır’da iki trenin çarpıştığını, görünüşe göre birinin acil durum…

KAHİRE (AP) – Mısırlı yetkililer, Cuma günü güney Mısır’da iki trenin çarpıştığını, görünüşe göre birinin acil durum frenlerini etkinleştirip en az 32 kişinin ölümüne ve 108 kişinin yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Mısır sağlık bakanlığından yapılan açıklamaya göre güneydeki Sohag ilinde olay yerine düzinelerce ambulans geldi. Yaralılar yakınlardaki dört hastaneye nakledildi. Açıklamada, yaralanmalarının kemik kırıkları, kesik yaralar ve sıyrıklar olduğu belirtildi.

Mısır Demiryolu Yetkilileri, kazanın, birisinin Akdeniz şehri İskenderiye’ye giden bir yolcu treninin acil frenlerini çalıştırmasıyla meydana geldiğini söyledi. Tren aniden durdu ve arkadan başka bir tren çarptı. Çarpışma, ilk trendeki iki arabanın devrilmesine neden oldu.

Sağlık bakanlığı, Kahire’den Sohag’a tıbbi malzeme ve farklı uzmanlık alanlarını kapsayan doktorları taşıyan bir uçağın gönderildiğini söyledi.

Yerel medya, çevrelenmiş ve molozla çevrili yolcuların bulunduğu, çevrilmiş arabaları gösteren sahneden videolar yayınladı. Bazı kurbanlar bilinçsiz görünüyordu, bazıları ise kanarken görülüyordu. Bekçiler cesetleri taşıdı ve onları sahanın yakınında yere koydu.

Mısır’ın demiryolu sistemi, kötü bakımlı ekipman ve kötü yönetim geçmişine sahiptir. Resmi rakamlar 2017 yılında ülke genelinde 1.793 tren kazası yaşandığını gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sissi durumu izlediğini ve sorumluların sorumlu tutulacağını ve “caydırıcı bir ceza” alacağını söyledi.

Facebook sayfasında “Bugün kalbimizi parçalayan acı, bizi bu tür felaketleri sona erdirmek için daha kararlı hale getirmekten başka bir şey yapamaz” diye yazdı.

Başbakan Mustafa Madbouly’nin ofisi, kendisinin ve kabine üyelerinden beşinin Kahire’nin 440 kilometreden (272) daha güneyindeki olay yerine gideceğini duyurdu.

2018’de, güneydeki Aswan kenti yakınlarında bir yolcu treni raydan çıktı, en az altı kişi yaralandı ve yetkililerin ülkenin demiryolları şefini kovmasına yol açtı.

Aynı yıl, el-Sissi, hükümetin raylı sistemi elden geçirmek için yaklaşık 250 milyar Mısır poundu veya 14.1 milyar dolardan yoksun olduğunu söyledi. El-Sissi, bir yolcu treninin kargo treniyle çarpışmasından bir gün sonra, biri çocuk en az 12 kişiyi öldürdü.

Bir yıl önce, Akdeniz liman kenti İskenderiye’nin hemen dışında iki yolcu treni çarpıştı ve 43 kişi öldü. 2016’da Kahire yakınlarında iki banliyö treni çarpıştığında en az 51 kişi öldü.

Mısır’ın en ölümcül tren kazası 2002’de Kahire’den Mısır’ın güneyine giden hızlı trende çıkan yangın sırasında 300’den fazla kişinin öldüğü zaman meydana geldi.

26 mart 2021/ özgür ifade

Google News

İlginizi çekebilir

İETT otobüsü alev alev yandı

İETT otobüsü alev alev yandı
Tema Tasarım |