Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Makaleler, Maltepe, Türkiye 13 Haziran 2021

Hünkarname: ‘ZULÜM DEVAM EDİYOR!’

Dünya’da başkaca bir tek örnek yoktur ki; bir toplum inancı için mücadele ediyor, ben böyle inanıyorum, böyle…

Dünya’da başkaca bir tek örnek yoktur ki; bir toplum inancı için mücadele ediyor, ben böyle inanıyorum, böyle ibadet etmek istiyorum ve böyle yaşamak istiyorum diye devletine karşı var olma ve yaşam mücadelesi yapıyor olsun.

Bahse konu topluluğun Alevi toplumu olduğunu; Türkiye siyasal ve dinsel sistemini ve de kuruluş ideolojik felsefesini yakından bilen herkes anlamıştır son tahlilde.

1925 de başlaya-başlatılan Alevi zulmü dergahların kapatması ve tüm varlıklarına el konulması (saz da dahil) ile birlikte Aleviliğin ve Alevilerin mihenk taşı Serçeşme’nin (Hacı Bektaş Veli Dergahı) kapısına kilit vurulmasıyla öksüz ve kimsesiz adeta başı boşa teslim edilen Alevilik Cumhuriyet rüzgarı ile kurulan yeni din temelli tektekçi rejimle darmadağın edildi.

Cumhuriyet kadrolarının partisi CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) hegemonyasında erim erim eritilen Alevilik inanç ritüeli ile örtüşmeyen Kemalist ideolojiye itaat, biat ve kölelik hizmetiyle taçlandırıldı.

1926 da başlayan zuĺüm ve katliamlar 1978 de Maraş gerçeği ile Alevi toplumunun yüzüne ibretlik bir vesika olarak çarpmış olması dahi Alevileri bu teslimiyetçiliğinde vaz geçirtmemiş olması ise gerçek manada üstünde araştırma yapılması lazım gelen bir tez konusu kıvamında olduğu tartışılmaz bir gerçek olarak orta yerde durmakta.

Bu tarihte gerçekleşen Maraş katliamının aylar önce MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) tarafından dönemin başbakanı CHP genel başkanı Ecevit’e namı diğer KARAOĞLAN bildirildiği ölümünden sonra çekmecesinde çıkan belgelerde ortaya çıkmış ve bu kamuoyuna yansımıştı.

Keza son katliam 2 Temmuz 1993 Madımak zulmünde döne.in başbakanı Çiller’in koltuğunda CHP temelli SHP genel başkanı Erdal İnönü başbakan yardımcısı sıfatı ile oturuyordu. Madımak katliamını engelleyememiş yada engellememişti.

Artık benzer katliamların yerini sistematik asimilasyon projelerinin aldığını son 20 yılda Alevilere karşı CHP eliyle yapılan ve yürütülen salvolardan ve saldırılardan anlaşıla biliniyor.

Özellikle CHP’nin tükeniş arefesinde genel başkanlık koltuğuna Alevi kökenli birisinin kaset organizasyonu e oturtulmasıyla birlikte; Alevileri tekrar kendi parti ideolojisi cenderesi içine hapsetme projesi semeresini bir çok örnekte veriyor.

Bu örneklerden biri “Herşey çok güzel olacak” denilen İstanbul metropolünde Maltepe ilçesinde yaşanıyor. Chp’li ve yine Alevi!!! kökenli belediye başkanı tarafından Alevilere zuĺüm hız kesmeden sadece strateji değiştirerek devam ediyor. İlçede 100’den fazla caminin yüzde 80’den fazlasının mülkiyet sahibi olan CHP belediyesi bunların tüm ihtiyaçlarını sorgusuz sualsiz karşılarken, tüm imkanlarını seferber ederken; ilçedeki Alevilerin tek Cemevine arsa belediyenin gerekçesi ile çökmek için entrikalar ve tezgahlar tertipliyor, kumpaslar çeviriyor.

Her fırsatta nabza şerbet nağmeler güfteleyen, örgütlenmeden ve sivil örgütlenmeden dem vuran Chp ideolojisi ilçede 30 yılı aşkındır var olan Alevilerin tek ibadethanesini; ben yöneteceğim, ibadeti ben yaptıracağım, cenazeleri ben kaldıracağım derken aslında bu güne kadar Türkiye halkına sözde ilan ediverdikleri “LAİKLİK” ilkelerinde gerçekçi ve samimi olmadıkları ve gerçekte aslında hiç laik olmadıklarını açık va anlaşa bilinir biçimde ilan etmiş oluyorlar.

Bütün bu olup bitenlerden tüm chp kadrolarının ve en başta da genel başkanları sözde “HAK, HUKUK, ADALET, EŞİLİK YÜRÜYÜŞÇÜSÜ!!!” bay Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde yapılmadığını düşünmek saflık ötesi olur.

Bu gerçeği anlamayan, anlamaktan kaçan ve görmeyen, görmekte itina eden başta ALEVİLER, Aydınlar, İlericiler, Devrimciler ve Demokratlar. Anlaşılan odur ki; bu zulümden, bu faşist ayrımcı ideolojiden, bu ahlaksız iki yüzlülükten hepsi memnun, hepsi razı, hepsi hoşnut.
Ne diyelim “Keser Döner Sap Döner Gün Gelip Hesap Döner” o gün geldiğinde bakalım nasıl kıvıracaksınız.

Abidin Sarı

13 haziran 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |