Ana Sayfa Gündem, Kültür 15 Şubat 2021

İLK DEFA RASTLANDI 1700 YIL ÖNCE LAHİTE BEDDUA ÖNLEMİ

Amasya’da bulunan 1700 yıllık lahit üzerinde yazılanlar ürküttü

Amasya’da bulunan 1700 yıllık lahit üzerinde yazanlar görenleri ürpertti. Lahit üzerinde ele geçirmeye çalışanlar için yazılmış lanetlenen ve beddua, figürler dikkat çekiyor. Amasya müzesinde sergilenen gizemli lahit müzenin en nadide eserleri arasında gösteriliyor. İşte merak edilen o kareler.

İHA tarafından aktarılan habere göre; Amasya’da günümüzden bin 700 yıl önce yapılan lahit, kötü niyetle yaklaşıp ele geçirmeye çalışanların lanetlendiği beddua ve figürlerle dikkat çekiyor. Gizemli lahit, sergilendiği Amasya Müzesi’nin en nadide eserleri arasında gösteriliyor.

1994 yılında Merzifon ilçesine bağlı Aktarla köyünde Amasya Müzesi yetkililerinin gerçekleştirdiği kurtarma kazısında bulunan Roma dönemine ait lahitte Grekçe harflerden oluşan ifadelerle karşılaşıldı.

BEDDUA YAPMIŞLAR
Araştırmalarda kireç taşından yapılan lahitte “Saygı ve merhamet duygularıyla yaklaşanlar Tanrı’dan iyilik görsünler. Ancak kötü niyetle yaklaşanlar, mezarı ele geçirmeye çalışanlar veya başka bir kötülük yapanlar için bu dünya basılmaz, denizler aşılmaz olsun.Çocuklarının, özellikle de karısının hayrını görmesin. Rızkı azalsın” yazıldığı belirlendi.

BEDDUA MEZAR SOYGUNUNA ENGEL OLMAMIŞ
Lahidin içinden ikisi yetişkin 4 insan iskeletinin çıkartıldığını belirten Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir, “Ölü hediyeleri olarak tabir ettiğimiz hediyelerin hiçbirine ulaşamadık. Bunun da sebebinin mezarın antik dönemde soygun geçirmiş olduğunu anladık” dedi.
16 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |