Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 8 Ocak 2021

İRAN, ABD VE İNGİLTERE AŞILARINI YASAKLADI

İran Dini Lideri Canlı Yayında Duyurdu

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney İran hükümetine ABD ve İngiltere’den Covid-19 aşısı ithal etmeyi yasakladı.

Hamaney Cuma günü canlı yaptığı televizyon konuşmasında şunları söyledi:
”ABD veya Birleşik Krallık’ta üretilen aşıların ithal edilmesi yasaktır. Tamamen güvenilmezler. Diğer ulusları kirletmek istemeleri pek olası değil. Fransa’nın HIV bulaşmış kan kaynakları ile ilgili deneyimlerimiz göz önüne alındığında, Fransız aşıları da güvenilir değil.”

‘YAPTIRIMLAR KALDIRILMALI’
İran’a uygulanan yaptırımlar konusunda ise Hamaney şunları söyledi, ”İran meclisinin ve hükümetinin uranyumu% 20’ye kadar zenginleştirme kararı tamamen mantıklı ve akıllıca. JCPOA taahhütlerinden herhangi birine uymadıklarında, İran’ın tüm taahhütlerine uyması saçma olur. Eğer ona dönerlerse biz de döneceğiz. Mantıksal talebimiz yaptırımların kaldırılması.”

‘ABD İRAN’I İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEMEYE KALKIŞTI’
Hamaney, ”ABD, çıkarlarının bu bölgede istikrarsızlık gerektirdiğini açıkça söylüyor. ABD, 2009’da İran’da bir iç savaş başlatmak istedi ve şimdi Tanrı, onları 2021’de aynı çıkmaza maruz bıraktı. Son kaos, Kongre üyelerinin gizli tünellerden kaçmak zorunda kaldıkları bir noktaya ulaştı.”

‘ABD SON DURUMU ALAY KONUSU’
Abd’de kongre binasının basılması olaylarına da değinen Hamaney, ”ABD’deki durumu gördünüz mü Bu onların demokrasisidir ve bu onların seçim fiyaskosu. Bugün, ABD ve ‘Amerikan değerleri’ arkadaşları tarafından bile alay ediliyor.” açıklamalarında bulundu.
08 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |