Ana Sayfa Gündem, Kültür, Magazin 31 Ocak 2021

İŞSİZ KALAN BİR SANATÇI DAHA İNTİHAR ETTİ

11 aydır işsiz olan iki çocuk babası müzisyen intihar etti!

Pandemi nedeniyle aylardır işsiz olan ve evine ekmek götürmek için uğraşan evli ve 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz, intihar ederek yaşamına son verdi.

İzmir Bucada ikamet eden Muş’lu müzisyen Erdem Topuz (30 yaşında) kardeşimiz, arkadaşlarından aldığımız bilgiye göre ekonomik sıkıntılardan dolayı düştüğü bunalım sebebi ile bu gün akşam saatlerinde yanan sobanın kovasını çıkarıp kaldığı odaya bırakarak duman vesilesi ile karbonmonoksit gazından intihar etti.

Pandemi sürecinin ve kısıtlamaların olumsuz yönde etkilediği sektörlerden biri de müzik dünyası. Müzisyenler her platformda içinde bulundukları zor durumu dile getirmeye çalışırken bazı sanatçılar ise yaşadıkları duruma dayanamayıp yaşamına son veriyor.

KRT’den Mutluhan Yıldız’ın haberine göre, dün İzmir Buca’da yaşayan 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz evinde intihar ederek yaşamına son verdi.
Erdem Topuz’un yakın arkadaşı Erol Doğu; müzisyenin 11 aydır işsiz olduğunu ve son dönemde ekonomik sıkıntılarının arttığını söyledi. Topuz’un cenazesi Pazar günü saat 13:00’da Narlıdere Cem evinden son yolculuğuna uğurlanacak.

“İKTİDAR YANLISI MÜZİSYENLERİN SESİ ÇIKMIYOR”
İstanbul Müzisyenler ve Sahne Emekçileri Derneği yöneticisi Mert Baydeniz yaptığı açıklamada, “Değerli kardeşimizi kaybettiğimiz için üzgünüz. Son 2 ayda intihar eden ikinci müzisyen kardeşimiz. Pandemi döneminde zor durumdayız ve sosyal güvencemiz yok. Şu an baktığımızda neden iktidar yanlısı müzisyenlerin sesleri çıkmıyor? Ülkemizde nam salmış sanatçıların arkasında çalan federasyon başkanının sesi neden çıkmıyor? Bu insanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği 3000 TL ile bu işin dönmeyeceğini çok iyi biliyorlar. Kira 1500 TL, faturalar 1000 TL, eşi çocuğu varsa… Bu şekilde nasıl mücadele edeceğiz?” dedi.

GEÇTİĞİMİZ AY DURAN AY, BU GÜN ERDEM TOPUZ
Pandemi nedeniyle işsiz kalan, evine ekmek götüremeyen genç müzisyen, bağlama sanatçısı Duran Ay 16 Aralık’ta canına kıymıştı.
31 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |