Ana Sayfa Gündem, Özel Haber, Sağlık, Türkiye 19 Temmuz 2021

İSTANBUL METROSUNDA BÜYÜK TEHLİKE-Özel Haber

‘İstanbulluların Sağlığı Tehdit Altında’ İklim değişikliği sonuçlarından biri olan bunaltıcı sıcaklar ve yüksek nemin yarattığı sağlık sorunlarından…

metro

‘İstanbulluların Sağlığı Tehdit Altında’

İklim değişikliği sonuçlarından biri olan bunaltıcı sıcaklar ve yüksek nemin yarattığı sağlık sorunlarından biri de İstanbul metrosunda ortaya çıktı.

Koronavirüs salgını baskısıyla bunalan İstanbullular, bastıran bunaltıcı sıcaklardan Metro ulaşımında püfür püfür serinlerken uzmanlardan tehlike çanları uyarısı geldi.

HALKIN SAĞLIĞI EHLİYETSİZ ELLERDE OYUNCAK OLDU!
Yoğun sıcaklarda yeraltı Metro araç ve istasyonlarında çalıştırılan klima sistemi ehliyetsiz ve bilinçsiz ellerde halkın sağlığını tehdit etmeye başladı.

ÖZGÜR İFADE GAZETESİ METRO DA KLİMA GERÇEĞİNİ ARAŞTIRIP GÖZLEMLEDİ
İstanbul metrosunda dikkatimizi çeken bir çok noktada klimaların standartın üstünde yüksek hızla çalıştırılıyor olması. Yine bu klimaların her istasyonda farklı hızda çalıştığı gerçeği karşısında; bu durumun ehli olmayan kişiler tarafından sistemin gelişi güzel ve keyfiyetçi bir mantıkla çalıştırıldığı ve bilimsellikten ve sağlık öngörülerin uzak bir anlayışın hüküm sürdüğü korkunç bir manzara ile karşılaştık.

METRO’DA DONDURUYOR İSTASYONDA UÇURUYOR
Klima sistemi o denli dengesiz ve gelişi güzel çalıştırılıyor ki; metro araçlarında klima tarafında ki yanınızın buz kestiğini hissediyorsunuz. Kimi istasyonda ise klimanın savurduğu rüzgar sizi yürüyen merdivende adeta geri itiyor.

metro

SAĞLIK UZMANLARI UYARIYOR
“Klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor.

LEJYONELLA BAKTERİSİNE DİKKAT
Ortamlarda bulunan klimaların eğer hijyeni ve temizliği iyi yapılmazsa, “lejyonella” adı verilen bir bakteri üremektedir. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Aslında her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde, ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, tedavi edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye sebep olabilir. Bu durum, kişiyi komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açabilir.

LEJYONELLA NASIL ANLAŞILIR
Metro da yolculuk yapan İstanbullular eğer bu belirtileri yaşıyorsa metronun klima sisteminden hastalık kaptığı su götürmez bilimsel bir gerçek.
Lejyoner bu belirtiler ile kendini gösteriyor:
Ateş
Halsizlik
Eklem ağrısı
Geçmeyen kuru öksürük
Balgam çıkarma ihtiyacı ve balgam çıkarmada zorluk
Baş ağrısı
Bilinç bulanıklığı
Nefes darlığı
Uykuya meyilli olmak
şeklinde açıklayan uzmanlar ciddi uyarılarına şöyle devam ettiler.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ CİDDİ TEHLİKE!
Bağışıklık sistemi düşük olanlar dikkat!
Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi belirti veren klima hastalığı, çok kısa bir süre içerisinde alt solunum yollarını da tutarak, akciğerde iltihaplanmaya neden olabilir. Hem hava hem de şebeke suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilemektedir. Bu kişilerin yaşadıkları ortama ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların kontrolünün yapılıp yapılmadığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal tesisler gibi nemli ortamlardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalıdır.

KİMLER RİSK ALTINDA?
Bu kişiler yüksek risk altında;
50 yaş üstündeki kişiler
Astım ve KOAH hastaları
Bebek ve çocuklar
Kanser tedavisi gören hastalar
Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar
Organ nakli olmuş hastalar
Erken tanıyla başarılı tedavi mümkün
Hastalığın önlenmesi için hem yaşanılan ev hem de otel ve hastane gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Hastalığın tanı ve tedavisi için de doktorun hastayı özellikle klima hastalığı açısından değerlendirmesi önemlidir. Hasta öyküsünde, klima maruziyeti olması veya gidilen bir otel ya da tatil köyü olup olmadığı, suyla fazla temas durumu gibi konular sorgulanmalıdır. Tanı konan hastalara gerekli antibiyotik tedavisi başlatılır ve özellikle erken dönemde başvuran hastalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.//Abidin Sarı

19 Temmuz 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |