Ana Sayfa Gündem, Türkiye 22 Mart 2021

İYİ Partili Çıray: AKP kongrelerinin sebebi Biontech aşısı mı?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği ortaya çıkan 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının akıbetini…

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği ortaya çıkan 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının akıbetini sordu. Söz konusu aşının kimlere yapıldığının yanıtlanmasını isteyen Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “AKP’nin lebalep kongrelerinin rahat geçmesinin sebebi aşılar mı?” diye sordu.

ANKARA – İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Türkiye’ye geldiği ortaya çıkan, 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşılarının akıbetini Meclis gündemine taşıdı.

Çıray, söz konusu aşının AK Parti yöneticilerine yapıldığı iddialarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle
yazılı soru önergesi verdi.

AVRUPA BİRLİĞİ AÇIKLADI: TÜRKİYE’YE 1,5 MİLYON DOZ BİONTECH AŞISI GÖNDERİLMİŞ

Pfizer/Biontech işbirliği ile üretilen ve etkinliği yaklaşık yüzde 94,5 olan aşılar ile ilgili 31 Aralık 2020’de 4,5 milyon dozluk anlaşma yapıldığının ifade edildiğine dikkat çeken Çıray, Mart sonuna kadar bu aşıların Türkiye’ye geleceğinin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını söyledi.

Yapılan açıklamaya göre aşının temininde ve tesliminde bir gecikme olmayacağının, geldiğinde de risk gruplarına göre sırayla uygulanmaya devam edeceğinin söylendiğini belirten Çıray, “Avrupa Birliği tarafından AB kaynaklı aşıların hangi ülkelere ne kadar gönderildiğinin açıklandığı belgede Türkiye’ye 1,5 milyon doz aşının çoktan geldiği ortaya çıkmıştır” dedi.

Çıray sözlerine şöyle devam etti:

“Aşı meselesi de sonunda bir skandal haline gelmiştir. Artık şeffaflık ve güvenilirlikle yakından uzaktan bir bağı kalmayan AKP yöneticilerinin el altından aşı getirtip kendi üyelerine ve seçmenlerine yaptırdığı iddialarına dahi şaşırmayacak duruma geldik. Artık adaletten yoksun, insan sağlığının önemini dahi siyasal İslamist takıntılarına göre sınıflandırıp öncelik tanıyan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

‘AKP KONGRELERİNDEKİ RAHATLIĞIN SEBEBİ BU AŞILAR MI?’

AK Parti kongrelerdeki rahatlığın sebebinin “ortadan kaybolan aşılar” olup olmadığını soran Çıray, Bakan Koca’nın şu soruları yanıtlamasını talep etti:

1- Türkiye’ye 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısının geldiği doğru mudur?

2- Avrupa Birliği tarafından paylaşılan belgeye göre Türkiye’ye çoktan geldiği belirtilen 1,5 milyon doz Pfizer/Biontech aşısı kimlere yapılmıştır? Bu kişileri kim, hangi risk ölçütlerine göre belirlemiştir?

3- Topluma mesafe ve hijyen önlemlerinin gevşetilmemesi gerektiği uyarılarının defaatle yapıldığı ve salgın rakamlarının giderek arttığı bir süreçte AKP’nin geçtiğimiz haftalarda bulaşmaya çok müsait, lebalep kongreleri rahatlıkla gerçekleştirebilmesinin nedeni bu aşıların AKP’lilere yapılmış olması mıdır?

4- Şu ana kadar Çin/Sinovac aşısı dışında Türkiye’ye gelen başka aşılar var mıdır? Varsa bunlar hangi aşılardır ve kimlere hangi kriterlere göre yapılmıştır? (DUVAR)
22 mart 2021/ Özgür İfade

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |