Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Teknoloji 24 Ocak 2021

İZMİR DEPREMİNİ 14 GÜN ÖNCE BİLDİ İSTANBUL İÇİN TARİH VERDİ

Prof. Ahmet Ercan İstanbul depremi için tarih verdi!

6.9’luk İzmir depremini 14 gün önceden haber veren ünlü Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan İstanbul depremi için tarih verdi. Ercan, “2045’ten önce olursa şaşırtıcı olur, büyüklüğü de 7.3’ü geçmez” ifadelerini kullandı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan yeni çıkan Korkma isimli kitabıyla deprem gerçeğini ve korunma kılavuzunu yazdı. Sözcü gazetesine konuşan Ercan, İstanbul’da beklenen büyük depremin olacağı tarihi açıkladı.

Ahmet Ercan, İzmir depremini önceden tahmin etmesiyle ilgili “Ben de sadece yeri ile büyüklüğünü söylemiştim. Deprem olmadan 14 gün önce söyledim. Tam gün vermemiştim. Ancak oldu. Midilli (İzmir) depremini 10 yıldır, ayrıca son 1 yıldır uyarmıştım” dedi.

Kitapta şu anda deprem olabilecek öncelikli 33 yeri saydığını hatırlatan Ahmet Ercan, şöyle devam etti: “Adana, Sakarya Çukuru, Göller Bölgesi, Amasya-Merzifon, Varto, Denizli, Bingöl ile Hatay’ı vurguluyorum. Erzincan’ı yeniden vurguluyorum.”

“2030 YILINDAN ÖNCE YIKICI BİR DEPREM BEKLEMİYORUM”
“2030 yılından önce herkes İstanbul veya Tekirdağ’da deprem beklerken şu anda Sakarya çukuru dediğimiz çukurda ki bu çukurun bir tarafı İzmit bir tarafı Bolu Tüneli’nin bulunduğu yerdir. Buradan 2030 yılından önce yıkıcı bir deprem bekliyorum ve bunu ilk kez söylüyorum.”

“BİR TANESİ BİNGÖL, BİRİ SAKARYA”
“Marmara’da olan depremler 150 kilometreyi etkiler. Adapazarı, Düzce, Akyazı, Gölcük ve İzmit ile Bolu’yu da etkiler. İstanbul’da sarsılır ama güçlü etkilenmez. Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmasa iki yerde olur. Bir tanesi Bingöl, biri Sakarya çukuru.”

“2045 ÖNCESİ ŞAŞIRTICI OLUR”
Kuzey Marmara’da beklenen en olası deprem hangisi sorusu için “Kuzey Marmara’nın yapabileceği en büyük deprem 7.3 tür. Hangi koşullarda yapar? 1999 depremi Yassıada hizasına kadar kırdı. Bu kez oradan başlayacak, Şarköy’e, Saroz’a kadar kıracak. Yassıada’nın bulunduğu kesimden başlayıp Şarköy’e kadar tek bir depremle kıracak olursa bu depremin büyüklüğü 7,3 olur. Bu deprem hem İstanbul’u hem Tekirdağ, hem Yalova’yı hem Karamürsel ve Gölcük’ü Bandırma, Mudanya ve Erdek, Lapseki ve Gelibolu’nun tozunu attırır.”

“Ben bu kırılmayı yakın bir zamanda beklemiyorum. Deprem açıklamaları hava durumu verir gibi vırt zırt olmaz. Deprem kestirimlerinde değişim haftalık yıllık ya da beş yıllık değil 50 yüz yıllıktır. Her an deprem olabilir diyerek Marmara’da oturanların ruhsal durumu 22 yıldır bozuldu. Beklenen deprem bir türlü olmuyor? Neden? Oysa, beklenen Kuzey Marmara depremi için büyüklüğü, İstanbul kolu için M6,3 ile M6,7 arası, Tekirdağ kolu için M7,0-7,2 arasıdır. Bu depremler 2045’ten önce olursa şaşırtıcı olur.”

PROF. DR. SÖZBİLİR ”20 TEHLİKELİ FAY HATTI VAR”
Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Son bir senedir Fazla deprem aktivitesi oldu. Güneydeki dalma-batma zonu bir senedir deprem ürettiği için tüm Türkiye kabuğu bu fayın hareketine karşılık verecek şekilde kırılıyor. Doğu Anadolu Fayı, İç Anadolu fayı, ülkenin her yerindeki faylar belli bir şekilde aktivitesini ilerletmiş durumda. Özellikle Elazığ depreminden sonra 81 ilin tümünde doğal afet riskini azaltacak planların yapılması gereği ortaya çıktı.”

20 YERDE HER AN KIRILACAK FAY VAR
Prof. Dr. Sözbilir, ülkenin 20 yerinde her an deprem üretme olasılığı olan fay bulunduğunun altını çizdi: “Bunlara sismik boşluk diyoruz. Yeterli derecede gerilim birikmiş artık her an kırılabilecek fay parçaları. Kırılma zamanı gelmiş faylar var. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde 2 farklı yer var. Biri en batıda Kumburgaz Segmenti, biri de Erzincan, Bingöl, Karlıova çevresini kapsayan Yedisu Segmenti. Kırılma zamanı geçmiş, her an deprem üretecek olan faylar.”

‘Fay yasası’ kapsamında yakın gelecekte kırılması beklenen faylar üzerinde belli değerlendirmelerin yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Sözbilir sözlerini şöyle sonlandırdı: “Elazığ ve İzmir depreminden sonra deprem master planları devreye girdi. Artık belediye başkanları bize gelip ‘ilimizin, ilçemizin deprem master planlarını yapmak istiyoruz’ demeye başladı.”
24 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |