Ana Sayfa Gündem, Politika 13 Ekim 2021

Kalibr füzeleriyle donatılan yeni Magadan denizaltısı hizmete girdi

St. Petersburg’da yer alan ve Rusya’nın en eski gemi yapım işletmelerinden biri olan Amirallik Tersaneleri’nde Magadan denizaltısında Rus …

St. Petersburg’da yer alan ve Rusya’nın en eski gemi yapım işletmelerinden biri olan Amirallik Tersaneleri’nde Magadan denizaltısında Rus Donanma bayrağının göndere çekilme töreni düzenlendi.

Rusya Donanması Başkan Vekili Mihail Neypokoyev, törende yaptığı konuşmada, “Deniz Kuvvetleri’miz uzun yıllardır tutarlı olarak deniz aracı sayısını artırıyor, birliklerinin savaş yeteneğini geliştiriyor. Bugün de donanmaya yeni bir üye katılıyor, en yeni denizaltı Magadan’ı aramıza alıyoruz. Bu, Pasifik Filosu için Amirallik Tersaneleri’nde inşa edilen üçüncü denizaltı” ifadesini kullandı.

Amirallik Tersaneleri CEO’su Aleksanr Buzakov, “Magadan denizaltısının yapımına 1 Kasım 2019 tarihinde başlanmıştı ve iki yıl geçmeden gönderine bayrak çekiyoruz. Bu çok güzel bir tempo ve bu tempo, Pasifik Filosu için diğer denizaltılarının yapımında koruyacağız” diye açıkladı.

Buzakov, işletmelerinde inşa edilen diğer denizaltılarının başarıyla Karadeniz Filosu’na da hizmet ettiğini anımsattı.

Proje 636 kapsamında üretilen 3. nesil denizaltı olan Magadan, Kalibr tipi seyir füzeleriyle donatıldı. Bu projeden denizaltılar, düşmana yakalanabileceğinin 4 katı mesafeden düşman hedefleri tespit etme yeteneğinden dolayı NATO tarafından ‘kara delik’ kodunu aldı.

TR Sputnik

12  Ekim 2021     ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News
Etiketler:Tema Tasarım |