Ana Sayfa Gündem, Sağlık, Yazarlar 9 Eylül 2021

Karnımızı Değil, Hücrelerimizi Doyurmak!

Yaklaşık bir yıl önce başladı serüvenim. Sağlık sorunları ile yüzleştiğim dönemde ve tabi ki covit gerçeğinde önüme…

Yaklaşık bir yıl önce başladı serüvenim. Sağlık sorunları ile yüzleştiğim dönemde ve tabi ki covit gerçeğinde önüme altın tepsi ile sunulan üç harika gıda ile tanıştım. Üzerinde ilaç değildir yazan ,özel ,niş gıdaların içeriklerini inceledikçe,anatominin mükemmel matematiğine de hayran kaldım. Arkadaşım ,ben sekiz diyetisyen eskitmiş,iki ad obezite cerrahisi geçirmiş bir insan olarak,artık toprağımın toprak olmadığını,havamın hava,suyumun su olmadığını biliyorum.

Dolayısı ile verimliliği eksi değerlerde olan tüm sebze meyve balık üçgeninin , artık bedenime faydalı olmadığının da farkındayım. Bu köşe sağlık anlatacak,sağlık savunacak ben gibi sade bir vatandaş tarafından. Peki,besin değerleri düşük demek ne demek? Sebze ve meyvelerin içeriğindeki , vitamin ve mineral değerli eksi demek. O halde, dışardan vücudu ayrıca beslemek gerek. Şöyle düşünmenizi rica ediyorum. Harika son model bir arabanız var ,ancak öylesine bir benzin ile mükemmel bir sürüş keyfi hayal ediyorsunuz. Mümkün mü? DEĞİL MAALESEF. Vücudumuz mükemmel bir formül,hanımlar beyler. Eğer siz bu mükemmel mekanizmaya doğru besini veremezseniz , vücut bir noktada tükenmeye hastalanmaya başlayacaktır. Yazımın başında altın tepside üç gıda demiştim,dikkat ettiyseniz🙏🏻

HİPOCRAT ın “ NE YERSEN OSUN” sözünden de feyz alarak,yıllarca bedenime nasıl haksızlık ettiğimi artık çok iyi bilenlerdenim. Kocaman kocaman kilolar,yanlış yemek yeme alışkanlıkları, hareketsizlik, stres,bilinçsizlik, çöp bilgi,vs vs vs. Artık çok değişti her şey bende ve sizinle paylaşmazsam vebal işlemiş olacağım. Bluberry yani yaban mersini, somon balığı ve noni yani hint dutu. Topu topu budur. İsimleri küçücük,marifetleri kocaman olan bu harika gıdaları son bir yıldır tüketiyorum. Gelişmeler mükemmel.vücudumun gülümsediğinin çok farkındayım.Su tüketimimin fazlalığı çok dikkat çekici,enerjim ,uyku düzenim,anatomik ve pisikolojik hallerim takdire şayan.E DAHA NE OLSUN. Yıllarca bir kibrit kutusu beyaz peynir,iki grisini ile hem kendimi hem bedenimi kandırmışım. Maarifet karnımı doyurmak değil,hücrelerimi doyurmakmış. Bir sonraki yazımda Yaban mersinini anlatmak için sabırsızım🙏🏻 Sağlıkla kalın.
9 Eylül 2021   |   ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google NewsTema Tasarım |