Ana Sayfa Dünya, Gündem 3 Mayıs 2021

Kırılgan uzlaşma

İran Dışişleri Bakanlığı, Viyana’da nükleer anlaşma müzakerelerinde sonuca ulaşmak için ABD’nin yaptırımları kısmen kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı….

İran Dışişleri Bakanlığı, Viyana’da nükleer anlaşma müzakerelerinde sonuca ulaşmak için ABD’nin yaptırımları kısmen kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı. Toplantıların bir sonraki turu 7 Mayıs’ta yapılacak.

ABD’nin İran’la nükleer anlaşmaya geri dönmesi için haftalardır girişimlerin yürütüldüğü Viyana zirvesinde müzakerelerin tıkanması gündemdeyken sürpriz bir şekilde uzlaşma kararı alındığı açıklandı. Tahran’ın iddiasına göre Joe Biden yönetimi yaptırım kararlarını kısmen kaldıracak.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Viyana’da üçüncü tur görüşmeler sonrası ABD’nin enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı. Arakçi, “Yaptırım listesinde olan isim ve kurumlara yönelik yaptırımların kaldırılmasında ortak bir sonuca vardık. Bu kurum ve isimlerin hangileri olacağı konusunda ise görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. Müzakerelerde ihtilaflı konuların belirginleştiğini belirten Arakçi, “Görüşmeler artık daha olgunlaştı. Ortak birçok konumuz var ama ne zaman kesin bir sonuca varacağımızı söylemek zor” ifadelerini kullandı. Arakçi, İran’ın görüşmelerde yaptırımların tamamen kaldırılmasını şart koştuğunu belirterek, “İran’ın talepleri tamamen karşılanırsa anlaşma gerçekleşir ancak taleplerimiz gerçekleşmezse doğal olarak herhangi bir anlaşma da olmayacaktır” açıklaması yaptı./BirGün

03 mayıs 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi GazetesiTema Tasarım |