Ana Sayfa Gündem, Sağlık 5 Mayıs 2021

Koca: Nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalandı

Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile…

Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz Biontech ile, 50 milyon doz Sputnik ile anlaşma imzalamış durumda” dedi.

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik tedbirlerin etkisini değerlendirdiklerini aktaran Koca, “Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz” diye konuştu.

Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını korumak için yapılmış yatırımlar” diyen Koca şunları söyledi:

10 GÜNDE VAKA SAYILARINDA ÖNEMLİ DÜŞÜŞ YAŞANDI: Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız. Uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor.

MUTASYONLARIN ETKİSİ KONUSUNDA KİMSE MUTABIK DEĞİL: Mutasyonlar ile ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada bir gerçek var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs benzer özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.

NÜFUSUMUZUN 3 KATI KADAR AŞI ANLAŞMASI İMZALADIK: Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılar ile ilgili de sizleri bilgilendirmek isterim. Her gelişmeyi zamanında sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Bu konuda da gelişmeler oldukça bilgilendirmiştim. Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır./Duvar

05 mayıs 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |