Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 14 Ocak 2021

KORONAVİRÜS AŞISI RANT SAVAŞLARI

Rusya Sputnik V Aşısı İçin AB’ye Onay Başvurusu Yapacağını Açıkladı; Twitter Sputnik V Hesabını Kapattı.

Emperyalist burjuvanın hizmet kuruluşu Twitter Rus Sputnik V Aşısı Hesabını kapattı, Twitter son ABD seçimlerinde de etkin rol onamıştı.
Twitter engellemesi Rusya Ürettiği Sputnik V aşısının Avrupa’da da kullanımı için AB’ye onay başvurusu yapma kararından sonra geldi.
Twitter, “Sputnik V” hesabını engelledi.
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev yaptığı açıklamada; ”Twitter, Rus Sputnik V koronavirüs aşısının hesabına erişime kapattı” dedi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu olanların nedenlerini araştırıyor.
Twitter üzerinden aşı ve nasıl çalıştığı hakkında tüm bilgileri açık bir şekilde paylaştık. Twitter aracılığıyla AstaZeneca’ya Sputnik V aşısının bileşenlerinden birini kullanmasını önerdik ve ortak klinik deneyler yapmayı kabul ettik.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun mesajından
RDIF, tüm abonelerden Twitter ile iletişime geçmelerini ve şirketten hesaba tekrar erişim sağlamalarını istemelerini istedi.

“Sputnik V”
Sputnik V aşısı, COVID-19’un önlenmesine yönelik dünyadaki ilk ilaçtır. Rusya Sağlık Bakanlığı bunu Ağustos ortasında kaydetti. Aşı, Gamaleya Merkezinde, insan adenovirüs vektörünün iyi çalışılmış bir platformu temelinde oluşturuldu.

Yaz aylarında, sonunda bir bağışıklık tepkisi ve SARS-CoV-2’ye karşı antikor geliştiren 18 ila 60 yaşları arasındaki gönüllüler üzerinde iki aşamalı araştırmayı başarıyla tamamladı. Kayıt sonrası testler şu anda tamamlanmaktadır. Araştırma verilerinin üçüncü ara analizinden sonra, Sputnik V% 91’den fazla etkinlik gösterdi ve ciddi COVID-19 vakalarına karşı bu rakam% 100’e ulaştı.

Rusya’da koronavirüse karşı sivil aşılama Aralık ayı başında başladı. Şimdiye kadar sadece belirli kategorilerdeki vatandaşlar aşılanabildi: doktorlar, öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, MFC çalışanları, kültür kurumları, ticaret ve hizmet işletmeleri, ulaşım ve enerji, endüstri ve medya, inşaat işçileri, gönüllüler, öğrenciler, bankacılık ve finans sektörlerinin çalışanları, yetkililer ve bütçe kurumları.

Vladimir Putin , bir gün önce hükümete toplu aşılamaya geçme talimatı verdi. Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova , dairelerin Pazartesi günü başlamaya hazır olduğunu, ancak konularla ek istişarelerin gerekeceğini kaydetti.
Rusya ve dünyadaki COVID-19 ile ilgili son veriler stopkoronavirus.ru portalında sunulmaktadır.

TWİTTERİN ENGELLEMESİ RUSYANIN AŞIYI AVRUPA’DA DA KULLANIMI İÇİN AB ONAYINI SUNMA KARARI SONRASI GELDİ
Rusya Sputnik V aşısının onayı için AB’ye başvuracak
Rusya, koronavirüse bağlı Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V isimli aşısının onaylanması için Şubat ayında Avrupa Birliği’ne başvuruda bulunacağını açıkladı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, Rusya tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V isimli aşının Avrupa Birliği (AB) nezdinde onayı için Şubat ayında başvuru yapılacağını söyledi.

Dmitriev Perşembe günü yaptığı açıklamada aşının hakem denetimli sonuçlarının yakında duyurulacağını ve bu sonuçların aşının yüksek etkililiğini ortaya koyacağını belirtti. Sputnik V aşısının yurt dışında pazarlanmasından sorumlu olan RDIF’nin başkanı Dmitriev, dokuz ülkenin aşının ülke içi kullanımı için bu ay içerisinde onay vermelerini beklediklerini ifade etti. Aşı halihazırda aralarında Arjantin, Belarus ve Sırbistan’ın bulunduğu ülkelerde onaylandı.

Aşının yedi ülkede üretileceğini belirten Dmitriev, farklı ülkelerle yapılan milyonlarca dozluk aşı anlaşmalarının yüzde 95’inin Rusya dışında üretileceğini söyledi. Dmitriev, Gamaleya Araştırma Merkezi’nde geliştirilen aşının ihraç edilmesi için yapılan anlaşmaların önümüzdeki altı ile dokuz ay içerisinde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Tek dozlu “geçici” çözüm
Dmitriev ayrıca tek doz Sputnik V aşısının etkisinin yüzde 73 ila yüzde 85 arasında olacağını kaydetti. Pazartesi günü yapılan bir açıklamada Rusya’nın, Sputnik V aşısının tek doz uygulamalı olarak klinik deneylerinin yapılacağı ve bunun yüksek enfeksiyon sayılarına sahip ülkeler için “geçici” bir çözüm sunmayı hedeflediği belirtilmişti.

Aralık ayında yapılan açıklamada Sputnik V aşısının Covid-19’a karşı yüzde 91.4 oranındakoruma sağladığı bildirilmişti. Sputnik V aşısı, üçüncü faz çalışmaları devam ederken 11 Ağustos’ta Rusya tarafından kullanım için tescil edilmişti.
14 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |