Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, Türkiye 28 Ocak 2021

KORONAVİRÜS MUTASYONU HAKKKINDA EN KAPSAMLI RAPOR YAYIMLANDI

Öksürük, Yorgunluk, Boğaz ve Kas Ağrısı

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Oxford Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, 60’dan fazla ülkeye yayılan B117 varyantı ile enfekte olanlarda sıklıkla görülen semptomlar ortaya konuldu. Çalışmada, öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı ve kas ağrısının mutant virüsle enfekte olanlarda daha yaygın görüldüğü açıklandı.

TAT VE KOKU KAYBI SIKLIĞI DAHA AZ
İngiltere’deki 6 bin kişilik rastgele bir örneklemden alınan pozitif testlere dayanan sonuçlarda, aynı zamanda tat ve koku kaybının virüsün yeni formuna sahip olanları etkileme olasılığının daha düşük olduğu görüldü.

“DAHA BULAŞICI VE ÖLÜMCÜL”
Bilim insanları daha önce yapılan çalışmalarla ilk olarak Kent şehrinde tespit edilen B117 varyantının virüsün orijinal versiyonundan yüzde 50-70 oranında daha bulaşıcı olduğunu ortaya koydu. Türkiye de dahil olmak üzere 60’dan daha fazla ülkeye uluşan mutant virüsün daha ölümcül olabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunuyor. Ancak, konuya ilişkin araştırmalar sürüyor. Öte yandan, biri Güney Afrika’dan diğeri Brezilya’dan olmak üzere diğer iki mutasyonda B117’den daha düşük seviyelerde dünyada yayılıyor.

3500 KİŞİ ÜZERİNDE YAPILAN İNCELEME
ONS tarafından yapılan analizde Kasım ile Ocak ayları arasında hem mutasyonlu virüs, hem de eski varyant ile enfekte olan insanların pozitif test etmeden bir hafta önceden yaşadığı semptomlar araştırıldı. Araştırmanın sonuçları ise şu şekilde; Yeni varyantla enfekte olan yaklaşık 3 bin 500 kişilik bir grupta hastaların;
% 35’i öksürük,
% 32’si yorgunluk,
% 25’i kas ağrısı,
% 21,8’si boğaz ağrısı,
% 16’sı tat kaybı,
% 15’i koku kaybı bildirdi.

Eski varyantla enfekte olan 2 bin 500 kişilik bir gruptaki hastaların ise;
% 28’i öksürük,
% 29’u yorgunluk,
% 21’i kas ağrısı,
% 19’u boğaz ağrısı
% 18’i tat ve koku kaybından muzdarip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, her iki grupta da baş ağrısı, nefes darlığı, ishal ve kusma seviyelerinde fark yoktu.

MUTANT VİRÜS DAHA YÜKSEK VİRAL YÜKE NEDEN OLUYOR
Warwick Üniversitesi’nde virolog ve moleküler onkoloji profesörü olan Profesör Lawrence Young, virüsün yeni varyantında orijinal Wuhan virüsüne kıyasla 23 değişiklik olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Young, “Virüsün farklı bölümlerindeki bu değişikliklerden bazıları vücudun bağışıklık tepkisini ve enfeksiyonla ilişkili semptomların sıklığını etkileyebilir. Yeni varyasyonla enfekte olanların daha fazla virüs ürettiğini biliyoruz. Bu durum daha fazla öksürük, kas ağrısı ve yorgunluğa neden olabilir” ifadelerini kullandı.

PEKİ VİRÜSLER NASIL VE NEDEN DEĞİŞİME UĞRUYOR? Virüsler genetik seçimin bir sonucu olarak sürekli şekilde değişim geçiriyor. Hafif genetik değişimler mutasyon (değişinim) sonrası gerçekleşirken, büyük genetik değişimler rekombinasyon (yeniden birleşme) üzerine yaşanıyor. Mutasyon virüsün genomu yani genetik materyelinde bir hata oluşması üzerine gerçekleşiyor. Rekombinasyon ise eş zamanlı enfekte olan virüslerin genetik bilgi değişimi sonrasında yeni bir tip virüs olarak ortaya çıkmasına neden oluyor.
28 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |