Ana Sayfa Gündem 12 Mart 2021

KUŞADASI’NDAN MALTEPE BELEDİYESİNİ UTANDIRAN GELİŞME

Kuşadası Belediyesi Türkiye’nin 3. Büyük Cemevini İnşa Etti Alevi Kurumuna Devretmeye Hazırlanıyor

Türkiye’nin en büyük 3. cemevi Kuşadası’nda açılacak
Kuşadası’nda 23 yıllık bir hayal Belediye Başkanı Ömer Günel sayesinde gerçek oluyor. Yapımına tam 23 yıl önce başlanan ancak aradan geçen bunca zamana karşın bir türlü tamamlanamayan Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Cemevi, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in çalışmaları hızlandırmasıyla tamamlanma aşamasına geldi. Açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yapacağını müjdelediği cemevini ziyaret eden Başkan Ömer Günel, “İbadethanenizi yeni yüzüyle Nisan ayı içerisinde hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

kent09.com’da Uğur Eser tarafından aktarılan habere göre; Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, yapımına 23 yıl önce başlanan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Cemevi’ni ziyaret ederek hayırseverlerin desteğiyle sürdürülen çalışmaları inceledi. Burada Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şube Başkanı Erdal Kılınç ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen Başkan Ömer Günel, Kuşadası Cemevi’nin Türkiye’nin 3’üncü büyük cemevi olacağını belirterek, “İbadethanenizi yeni yüzüyle Nisan ayı içerisinde hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

Yapımına 23 yıl önce başlandığı halde pek çok eksiği bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Cemevi’nde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in çağrısıyla başlatılan çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Eksikleri tamamlanan ve 3 katı yeniden düzenlenen Cemevi, Nisan ayında 16 misafirhane, bir idari bölüm, 300 metrekarelik cem salonu, 250 kişilik konferans ve tiyatro salonu ile çeşitli eğitimlerde kullanılacak 5 derslik ile kapılarını açacak. Kuşadası Cemevi, yapım çalışmaları tam anlamıyla bittikten sonra Türkiye’nin 3’üncü büyük cemevi olma özelliğini taşıyacak. Hacıfeyzullah Mahallesi’nde yer alan cemevinin yeni yüzüyle 2021 yılı Nisan ayında hizmete açılması planlanıyor.

“SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”
Cemevi’ni ziyaret ederek yürütülen çalışmalarla ilgili olarak incelemelerde bulunan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Alevilerin Kuşadası’nın önemli bir bileşeni olduğunu belirterek “23 yıldır tamamlanamamış olan bir cemevi Kuşadası’nda yaşayan 20 bin Alevi ve Bektaşi vatandaşımıza yapılmış bir ayıptı. Bu cemevi her dönem siyasete alet oldu. Her gelen belediye başkanı cemevinin yapımını tamamlayacağını söyledi. Fakat bir çivi bile çakılmadığına hep beraber tanıklık ettik. Cemevinin yapımının bitmemesi beni de çok üzen bir durumdu. Adaylık dönemimde cemevimizi tamamlayacağımıza dair bir söz vermiştim. Dün ne dediysem bugün de arkasındayım. Bugün o sözü tutmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kuşadası Belediyesi olarak kentimizde bulunan hayırseverlerle birlikte binanın fiziki koşullarını düzeltmek, ihtiyaçları ve eksikleri gidermek için gerekli desteği sunduk. Alevi dostlarımızın ibadetlerini yerine getirebileceği, özel günlerinde bir araya gelebilecekleri ve kültürlerini yaşatabilecekleri cemevimizi Nisan ayında hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR SON AŞAMAYA GELDİ”
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şube Başkanı Erdal Kılınç ise Kuşadası Cemevi’nin inşasının tamamlanmasına öncülük eden Belediye Başkanı Ömer Günel ve tüm hayırseverlere teşekkür ederek “Cemevimiz yaklaşık 23 senedir tamamlanmayı bekliyordu. 2000’li yılların başlarında kabası tamamlanan cemevimize o süreçten sonra sadece hayırsever hemşehrilerimizin destekleriyle bir şeyler yapılabilmişti. Belediye Başkanımız Ömer Günel’in öncülüğünde ibadethanemizin inşasını tamamlamak için bir seferberlik başladı. 6 ay gibi kısa bir sürede cemevimizde çalışmalar son aşamaya geldi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

MALTEPE BELEDİYESİ İSE CEMEVİNE ÇÖKÜYOR

2014 de İstanbul Maltepe de Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye dayatılan belediye başkanı Ali Kılıç göreve geldiği 2014’den beri ilçede ki tek Cemevine çökme girişimlerinde bulunuyor.
1992’de Alevilerin kendi imkanları ile 7 katı ve çatısı konmuş şekilde inşa edilen Cemevi alevi kimliğinden hareketle Cemevi yönetimine ”Hak Muhammed Ali Aşkına İzin Verin Bende İçini Yapıp 1 Yıl İçinde Hz. Ali’nin doğum gününde teslim edeyim” sözü üzerine inşaatın hızla tamamlanması için belediyeye teslim edilmişti. Aradan geçen sürede inaşatı savsaklayan Maltepe belediyesi, belediye başkanının sözünde durmayıp teslim aldığı alevi kurumuna teslim etmek yerine içinde chp Maltepe eski ilçe başkanları, yurt dışından getirttiği bir takım hemşehrileri ve Almanya’dan tanıdığı hemşehri dostlarına vakıf kurup burayı kendi bakiyelerine geçirmek için faaliyetlere başladılar.

2019 ve 2020 Kasım ayında Chp genel merkezine gidip şikayetlerini bizzat Kemal Kılıçdaroğlu’na aktaran Cemevi yöneticileri ve alevi kanaat önderleri; Kılıçdaroğlu’nun hemşehrisi Ali Kılıç’a ses çıkartmaması ve Cemevi ile ilgili hiç bir adım atmaması üzerine belediye başkanı ve çeperinde ki ahbap arkadaşları daha bir cesaretlenerek Alevilerin Cemevine çökme girişimlerine hız verdiler. Bölgede süreç hala sıkıntılı ve belediye tarafından cemevini ele geçirme çalışmaları devam ediyor, bu süreci Maltepe chp ilçe, İstanbul Chp il ve İBB belediye başkanı İmamoğlu görmezden, duymazdan gelmeye devam ediyor.

Maltepe belediyesinin bu çökme girişimiminde öne sürdüğü gerekçe ise arsanın belediyenin oması; oysa aynı Maltepe Chp belediye başkanı Ali Kılıç ilçede mülkiyeti ve arsası belediyeye ait 4 tane cami, kuran kursu yerleşke ve kompleksini 2019 ve 2020 de protokolle Diyanete ve Cami derneklerine devretmişti. Bu yanda arsa belediyenin gerekçesi ile alevilerin kendi imkanları ile 1992’den beri inşasına ömürlerini koydukları Cemevini belediye mülkiyetine geçirmek için uğraş veriyor. Son açıklamalarından birinde belediye başkanının Cemevini kiraya vereceğini ”PARA YATIRDIK, PARAMIZI ÇIKARTACAĞIZ” açıklaması ise bir Maltepe’liler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
12 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

 

 

ALİ KILIÇ CHP’NİN ALTINI OYMAYA DEVAM EDİYOR

Google News

İlginizi çekebilir

Ankara’da orman yangını

Ankara’da orman yangını
Tema Tasarım |