Ana Sayfa Gündem, Politika 25 Ocak 2021

MALTEPE’DE EMEKÇİLER KILIÇ’A KILIÇLARI ÇEKTİ

Yüzde Yedi Sefalet Zammı Öneren Belediyeye Karşı İşçiler Greve Gidiliyor

Sabah saatlerinde mesaiye başlamadan önce Maltepe Belediyesinin Mataş şantiyesinde bir araya gelen Maltepe belediyesi temizlik işçileri ve sendika yöneticileri 5 aydır belediye ve işveren sendikası tarafından süreci tıkandırılan toplu iş görüşmelerini değerlendirdi.

Genel İş sendikası yöneticilerinin hazır bulunduğu işçi buluşması Greve çıkılacağının sinyalini verdi.
İşçilerin taleplerinin belediye yönetimi tarafından kabul edilmediği ve yüzde yedi gibi komik bir sefalet zam mı dayatıldığı belirtilen işçi buluşmasında. KHK kılıfı ile haklarının 3 yıldır gasp edildiği belirtilen açıklamalarda, bu 3 yıl içinde ücretlerinin yüzde 50 eridiğine vurgu yapıldı. İşçilerin aldığı her kuruşun helal para olduğunun altı çizilen açıklamalarda ”KİMSENİN HAKKINI YEMEDİK, HAKKIMIZI DA YEDİRMEYİZ” denildi.

Yapılan açıklamalarda şunlar söylendi:
”Bilindiği gibi Eylül’ün 15’in de başladık İşcerenler Sendikası ile 5 aydır toplu sözleşme masasındayız. O günden bu güne söleşme masasında görümeleri tıkayarak son güne bırakıp bizi açlıkla yüz yüze bırakmaya çalışıyorlar. Mevcut ücretlerle insanca yaşamanın mümkün olmadığı, bu noktada işverenle masaya uturup çözüm üretmek için her türlü çabayı gösterdik. İş barışı bozulmadan bu toplu iş görümesinin ve sözlemesinin masada bitmesi gerektiğini söyledik.

Ancak hepimizin de bildiği gibi geçtiğimiz yıllardan bu güne kadar;
2016 yılında”arkadaşlar bu sene bizi idare edin seneye size zam yapacağız”
2017 yılında ”Bizi idare edin seneye zam yapacağız”
2018 geldik ” zam veremeyiz KHK var” diyerek 2019 da sözleşmemizi uygulamayarak emeğimiz gasp edildi. Hepinizin de bildiği gibi protestolar yapmı ve masadan kalkmıştık.

2020 yılına geldik 1 temmuz’dan bu güne süreci tıkamışlardır; artık bu masalara inanmayacağız. Geçen yıl çetin bir mücadele ile kazandığımız 40 saat’i bu gün pazarlık konusu yapmaya kalkışıyorlar. 40 saat hakkımızdan vaz geçmeyeceğiz. Bu gün geldiğimiz noktada işveren yüzde 7 sefalet ücreti öneriyor, biz bunu kabul etmiyoruz.

Bizim talebimiz insanca ve onurluca yaşayacak bir ücret iyileştirmesi. Bu gün gelinen şartlarda kamunun açıkladığı açlık sınırı 3767 liradır, Bu gün 2021 yılının ocak ayında Maltepe belediyesinde açlık sınırının altında ücretlerle çalıştırılmayı kabul etmiyoruz. O yüzden de toplu sözlemeden doğan tüm haklarımızı, grev hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.

Yasal sürecimiz 26 Şubat’ta bitiyor, ancak cuma günü bizlere sunulan kabul edilemez teklif karısında grev sürecimizi öne aldık. Grev kararının ilanını sendika yöneticileri, işçi temsilcileri ve işçi arkadaşlarla oturup kararlaştıracağız. Bundan sonra geçmiş dönemlerde olduğu gibi çeşitli telkinler ve tehditlerle birileri yine devreye girecektir, o yüzden içi arkadaşlar sendika yöneticilerinden ve işçi temsilcisi mesai arkadalarından duymadıkları hiç bir şeye inanmasınlar, içinize nifak ekmelerine sizi içten bölüp parçalamalarına izin vermemiz gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

İçinde bulunulan salgına vurgu yapılan ve temizlik işçilerinin çok önemli bir görev ve sorumluluğu olduğuna dikkat çekilen açıklamada ”Sağlık emekçilerinden sonra önem kazanan sokakların temizliğini ve hijyenini sağlayan temizlik içileri sokakların doktorlarıdır. Bunu Maltepe belediye yönetimi görmek ve idrak etmek zorundadır” denildi.

CHP genel merkez yönetimi tarafından sürekli eleştiri konusu yapılan tepki gösterilen AKP KHK’larının bir CHP belediyesi tarafından silah gibi kullanılması, KHK’ların arkasına sığınmasını ve kalkan olarak kullanmasına bölgede gözle görünür yükselen bir tepki görülüyor. Chp Maltepe Ali Kılıç belediyeciliği bir önce ki toplu sözleşme maddelerine uymamış emek sınıfından büyük tepkiler almıştı.

İBB YİNE GREV KIRICILIK YAPACAK MI?
Bir önceki Maltepe Belediyesi emekçilerinin grevinde yaşananlar karşısında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yine grev kırıcılığı yapıp yapmayacağı şimdiden merak edilen konulardan biri konumunda. Hatırlanacağı üzere belediye emekçilerinin 9 günlük grevinde İstanbul Büyük şehir Belediyesi ”İBB SAHİL KIYI TEMİZLİK PERSONELİNİ” Maltepe’ye gönderip temizlik ve çöp toplama işi yaptırarak emekçilere karşı grev kırıcılık rolü oynamıştı.
25 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |