Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 4 Mart 2021

MARS’TA HANGİ ÜRÜNLER YETİŞE BİLİYOR!

Şuan ki Haliyle Kızıl Gezegende Yetişen Tarım Ürünleri

Misyon Mümkün. Mars koşullarında hangi organizmalar hayatta kalabilir?
MOSKOVA, 3 Mart – RIA Novosti, Alfiya Enikeeva. 20’den fazla ulusal uzay ajansını bir araya getiren Uluslararası Uzay Araştırmaları Koordinasyon Grubu, Mars’a yapılacak insanlı görevlerin önümüzdeki on yıl içinde gerçek olacağına inanıyor . Ve Kızıl Gezegenin gelişiminin zamanlaması muhtemelen değişecek olsa da, bu yüzyılda insanlar yine de onun yüzeyine ayak basacaklar. İnsanların orada karşılaşacağı temel sorun, yiyecek ve erzak kıtlığıdır. Bununla birlikte, son deneylerin gösterdiği gibi, Mars toprağı bazı karasal organizmalar için oldukça uygundur. Mars için yenilenebilir biyolojik sistemler geliştirirken akılda tutulması gerekenler bunlardır.

Neredeyse Mars koşullarında
Şubat ayının ortalarında, Alman bilim adamları, Mars’ınkine yakın koşullarda Anabaena cinsinin mavi-yeşil bakterilerini yetiştirmeyi başardıklarını bildirdi . Özel bir biyoreaktörde düşük basınçlı bir azot (% 96) ve karbondioksit (yüzde dört) gaz karışımı muhafaza edildi. Kızıl Gezegendekini taklit eden toprağa yerleştirilen mikroorganizmalar bu atmosferde hayatta kalmanın yanı sıra çoğalmaya da başladı.

Çalışmanın yazarlarının açıkladığı gibi, siyanobakteriler karbon dioksitten karbonu çıkardı. Gezegende yaşam için yeterli su (buz şeklinde), ayrıca fosfor, kükürt, potasyum ve diğer kimyasal elementler var. Bütün bunlar regolitte – Mars topraklarında.

Tek şey, basıncın daha yüksek olmasıydı: 100 hektopaskal. Mars’ta – altı veya on bir, bakteri için bu yeterli değil. Ek olarak, atmosferde, siyanobakterilerin büyümesi ve çoğalması için de gerekli olan yetersiz moleküler nitrojen olması mümkündür.

Mars’taki siyanobakterilerin hayati aktivitesi temelinde inşa edilen yaşam destek sistemlerinin çalışma prensibi

 

Biyokütle açısından, “Marslı bakteri” kolonisi, karasal koşullar altında büyümüş olandan farklı değildi. Ancak “Marslılar” da komşu heterosistler birbirine daha yakındı ve yüzde dört daha az çözünür proteinler vardı. Bu, siyanobakterilerin besinsel özelliklerini etkileyebilir ve bu, besleyici bir substrat olarak kullanılmaları durumunda önemlidir.

Öte yandan, E. coli normal bir ortamda olduğu gibi büyümüştür. Bu, mavi-yeşil bakterilerin, Mars’ta fotosentez yapamayan organizmaların, özellikle de heterotrofik bitkilerin yetiştirilmesi için oldukça uygun olduğu anlamına gelir.

Alman bilim adamları tarafından tasarlanan biyoreaktör, dokuz gemiden oluşuyordu. Her birinde basınç, sıcaklık, aydınlatma, gaz karışımının bileşimi ve karıştırma hızı kontrol edildi. Böylece, içlerinde Mars koşulları yeniden yaratıldı. Soldaki (A) şekil, biyoreaktörün kendisini, sağda (B) – siyanobakterilerin kültivasyonu için bir kapla birlikte biyoreaktörün ayrı bir hücresini göstermektedir.

 

Alman bilim adamları tarafından tasarlanan biyoreaktör, dokuz gemiden oluşuyordu. Her birinde basınç, sıcaklık, aydınlatma, gaz karışımının bileşimi ve karıştırma hızı kontrol edildi. Böylece, içlerinde Mars koşulları yeniden yaratıldı. Soldaki (A) şekil, biyoreaktörün kendisini, sağda (B) – siyanobakterilerin kültivasyonu için bir kapla birlikte biyoreaktörün ayrı bir hücresini göstermektedir.

Kızıl Gezegenin Mısır Tarlası
2014 yılında Wageningen Üniversitesi’ndeki (Hollanda) bilim adamları, 14 bitki türünün tohumlarını Mars toprağına benzeyen toprağa ekti . Hawaii’den getirilen volkanik kayalardan yapılmıştır . 50 gün sonra, çoğu saksıda filizlenir ve bazılarının çiçekleri ve hatta meyveleri olur.

Bunlara ıspanak, domates, bezelye, çavdar, turp, kinoa, su teresi, roka, yeşil soğan ve pırasa dahildir. Dahası, “Marslı” ve geleneksel mahsuller arasında herhangi bir fark görmediler.
Yine de, araştırmacılar “Marslı” hasadını denemeye cesaret edemediler. Fosfor ve bitkiler için çok ihtiyaç duyulan nitrojene ek olarak, toprak ağır metaller içeriyordu – kurşun, arsenik, cıva ve demir. Genellikle bitkilerin yenilebilir kısımlarında birikerek onları zehirler.

Bir süre sonra, bilim adamları deney tekrarlandı – onlar ekti “Ay” ve “Mars” toprakları ile (aynı zamanda Hawaii) aynı bitkileri. Sonuçlar neredeyse tamamen aynıydı. Bu sefer sadece ıspanak büyümeyi reddetti. Ancak “ay toprağı” önemli ölçüde daha az biyokütle getirdi.
Ve bazı “Marslı” bitkiler tohum bile üretti – özellikle turp, çavdar ve su teresi. Deneyin yazarları, bunların ekilebileceğini savundu.

Solda – Hollandalı bilim adamları tarafından karasal, “Marslı” ve “ay” topraklarında yetiştirilen bitkiler. Sağda, yeryüzünde, “Marslı” ve “ay” topraklarında yetiştirilen toplam biyokütle miktarını gösteren bir grafik var.

 

Patates cenneti
Buna paralel olarak, Peru’daki Uluslararası Patates Merkezinde (CIP) NASA havacılık ve uzay ajansından uzmanlarla birlikte deneyler yaptılar . Doğru, görev karmaşıktı – regolit’e bir “Marslı” atmosferi eklendi.
Regolith olan bir kamera özel bir platform üzerine yerleştirildi – rolünün Pampa de la Hoya çöl, kurak yerlerden biri toprak tarafından oynanan Dünya’da . Pratik olarak Mars koşullarını yarattılar – sıcaklık, basınç, karbondioksit.

Daha sonra toprağa patates yumruları yerleştirildi – kimyasal bileşimi hakkında hiçbir şey bildirilmedi. Birkaç hafta boyunca toprak, özel bir besin çözeltisi ile sulandı. Patatesler filizlendi ve çiçek açtı. Çalışmanın yazarları, yumruların bile olduğunu iddia ettiler, ancak yenip yenemeyeceklerini belirtmediler.
Ne olursa olsun, deney, doğru yaklaşımla patateslerin Mars’ta yetiştirilebileceğini gösterdi. Bu nedenle, patates yemeklerinin gelecekte kolonistlerin diyetinin temelini oluşturması muhtemeldir.
04 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |