Ana Sayfa Gündem 1 Eylül 2021

Merkel: Adınız ‘Klaus’ veya ‘Erika’ olmasa bile Alman olabilirsiniz

Almanya’da 26 Eylül genel seçimleriyle siyasete veda edecek olan Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile Almanya arasında 1961’de İşgücü Göçü …

Almanya’da 26 Eylül genel seçimleriyle siyasete veda edecek olan Başbakan Angela Merkel, Türkiye ile Almanya arasında 1961’de İşgücü Göçü Anlaşması’nın imzalanmasının 60. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törende konuştu.

1960’larda Almanya’daki işgücü açığını doldurmak için Türkiye’den getirilen yüz binlerce misafir işçinin sonraki kuşakları Almanya yurttaşı olmuşken, Şansölye Merkel, ‘beyaz Almanlar’ arasında yaygın olan Almanya topraklarında doğan Türkiye kökenlilere nereden geldiklerini sorma alışkanlığına dokundurma yaptı. Almanya’daki göçmen kökenlilerin isimleri kulağa yabancı gelse de Alman olduğuna işaret eden Merkel, “Adınız ‘Klaus’ veya ‘Erika’ olmasa bile Alman olabilirsiniz” mesajını verdi.

Yüzünde yorgun bir gülümsemeyle “Entegrasyon, birinin adı Klaus veya Erika olmadığı için asla bitmeyen yedi nesillik bir çaba olamaz” ikazında bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili şansölye şöyle devam etti:

“Asıl mesele şu ki, bariz Alman isimli olmayanların entegre oldukları kabul edilene dek daha ne kadar entegre olmaları gerekmektedir? Bence herkesin en geç ihtimalle Alman vatandaşlığına geçtiğinde bu ülkenin parçası olarak görülme şansı olmalıdır ve bunda ismi rol oynamamalıdır.”

16 yıldır Almanya Başbakanı olan Merkel’in aday olmama kararı aldığı 26 Eylül seçimlerinde muhafazakar blok iktidarı kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya. Merkel’in 2015’te çoğunluğu Suriye ve Irak’tan gelen yaklaşık bir milyon sığınmacıyı ağırlama kararından beri CDU ile Bavyera eyaletindeki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) popülaritelerinin yavaş yavaş düştüğünü gördü. Ana akım muhafazakarlar sürekli sandıklarda oy, anketlerde halk desteği kaybederken, aşırı sağ, 1933-45 Nazi döneminden beri ilk kez ulusal parlamentoya girdi, hatta ana muhalefet konumuna geldi.

TR Sputnik

1  Eylül 2021     ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News
Etiketler:Tema Tasarım |