Ana Sayfa Dünya, Gündem 16 Mayıs 2021

Müzeden kaybolan nadir heykel, otobüs durağında bulundu

Hırsızların heykeli satmanın son derece zor olduğunu fark ederek yakalanma korkusuyla durağa bıraktığı düşünülüyor. Mart başında Tayland‘ın Lopburi…

Hırsızların heykeli satmanın son derece zor olduğunu fark ederek yakalanma korkusuyla durağa bıraktığı düşünülüyor.

Mart başında Tayland‘ın Lopburi şehrinde yerel bir müzeden çalınan heykel, otobüs durağında bulundu.

Nadir bir parça olduğu belirtilen eser, Phra Sri Arya Maitreya’nın bir temsiliydi. Phra Sri Arya Maitreya, Budizm inancını taşıyanlar arasında gelecekteki Buda olarak biliniyor.

Phra Sri Arya Maitreya’nın şu anda cennette yaşadığına ve Gotama Buda’dan sonraki Buda rolünü üstlenmek için insanlar alemine geleceğine inanılıyor.

Bangkok Post’un haberine göre bir keşiş, bağışları topladığı sırada şehrin Wat Lai bölgesine yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki bir otobüs durağında heykeli gördü ve yetkililere haber verdi.

Lop Buri polisi, hırsızların heykeli satmanın son derece zor olduğunu fark ederek yakalanma korkusuyla durağa bıraktığını düşünüyor. Zira heykel kaybolduğundan beri ülke çapında arama çalışmaları yapılıyordu.

Ayrıca çalınma hadisesinin de içeriden birilerinin yardımıyla gerçekleştiğine inanılıyor.

Heykel, bu yıl açılması planlanan yeni bir müze binasının en önemli eserlerinden biri olarak görülüyor.

Müze, gönüllülerden oluşan, We Love Wat Lai (Wat Lai’yi Seviyoruz) isimli sanat eseri koruma grubu tarafından işletiliyor.

Grubun danışmanı ve kültür uzmanı Phuthorn Bhumadhon, hadisenin ardından müzeyi kapalı devre televizyon kameralarıyla donatmaya karar verdiklerini söylüyor.

Independent Türkçe, Bangkok Post, The Thaiger

Derleyen: Çağla Üren

16 mayıs 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

SÖZ DEĞİL İCRAAT

SÖZ DEĞİL İCRAATTema Tasarım |