Ana Sayfa Dünya, Gündem, Kültür 31 Ocak 2021

O ÜLKEDE MÜSLÜMAN TÜRKLERİ FİŞLEMİŞLER

Takip Veri Sistemi Ortaya Çıktı

Çin’in Müslüman azınlıkların takibi için kullandığı veri tabanı ortaya çıktı
Veri tabanındaki bilgilere göre; Çin yönetimi, Müslümanların telefon görüşmeleri ve seyahatleri dahil tüm hayatlarını takip ediyor.

Independent Türkçe ve AA tarafından aktarılan habere göre; Çin’in, Sincan bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlıklarını izlemek için bir veri tabanı kullandığı ortaya çıktı. Landasoft şirketince geliştirilen veri tabanından elde edilen bilgilerle, Uygurların ve Sincan’daki Müslüman azınlıkların tüm iletişimleri, Çin yönetimi tarafından kontrol ediliyor.

Veri tabanına ulaşan Amerikan “Intercept” haber sitesine göre, Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil tüm hayatlarının dakika dakika takip ediliyor.

Veri tabanında, görüşmelerinden şüphe edilen kişilerin gözaltına alınarak telefonlarına bir cihaz yerleştirildiği belirtilirken, takibe takılan bazı Müslümanların evlerine kameraların da takıldığı bilgisine yer verildi.

Çin dışına seyahat edenlerin aileleri yakın takibe alındı
Veri tabanında, akrabalarının evine giden Müslümanların kıyafetlerini değiştirmelerine kadar detaylı bilgilerin toplandığına ilişkin veriler yer alırken, dini sohbet yaptıkları tespit edilen ailelerin “yeniden eğitim” adında toplama kamplarına gönderildiği kaydedildi.

Intercept’in elde ettiği veri tabanında, Çin dışına seyahat edenlerin ailelerinin yakın takibe alındığını ve ülke içinde seyahat eden Müslümanların ise gittikleri yerlerin polis merkezlerine bildirilerek oralarda yakın takip talebinde bulunulduğu da ortaya çıktı. Veri tabanında, 52 gigabaytlık 250 milyon sütun datanın yer alması da yapılan izlemenin çapını gösteriyor.
31 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Osman Öcalan felç geçirdi

Osman Öcalan felç geçirdiTema Tasarım |