Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 3 Mart 2021

O ÜLKEDE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKTÜ BİR GÜNDE 1641 CAN KAYBI

Güney Amerika’da mutasyon kabusu: Günlük can kaybı rekoru kırıldı, sağlık sistemi çöktü

Brezilya’da tespit edilen P.1 varyantı, Güney Amerika ülkelerini derinden etkiliyor. Geçtiğimiz gün bin 641 ölüm ile günlük can kaybı rekoru kıran Brezilya’da araştırmacılar yeni mutasyonun bunda etkili olduğunu belirtirken yeni varyantın diğer varyantlardan 10 kat daha fazla viral yük taşıdığı belirtildi.

Brezilya’da uzmanlar, hızla yayılan P.1 varyantı yüzünden Güney Amerika’nın alarm verdiğini açıkladılar.

Güney Amerika’da son dönemde artan can kayıpları sayısının bu yeni Covid-19 türü sebebiyle ortaya çıktığını belirten uzmanlar, yeni türün gençlerde daha çok görüldüğünü açıkladı.

NTV’de yer alan habere göre, Brezilya Covid-19 sebebiyle can kayıplarında bu hafta en yüksek sayıya ulaşırken, ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı çeyrek milyonu aştı. Özellikle geçtiğimiz gün günlük can kaybı rekoru kırarak bin 641 Covid-19 kaynaklı ölüm bildiren Brezilya’nın yanı sıra bir diğer Güney Amerika ülkesi Peru da ülke olarak ikinci dalgaya girme tehlikesiyle mücadele ediyor.

Brezilyalı araştırmacılar tarafından yayınlanan raporda, P.1 olarak adlandırılan yeni varyantın daha önce Brezilya’da tespit edilen Covid-19 türlerinden 1,4 ila 2,2 kat daha bulaşıcı olduğu açıklanırken yeni varyantın en önemli özelliğinin daha önce Covid-19 geçirmiş kişileri yüzde 25 ila 61 arasında yeniden enfekte etme kabiliyetinin olduğu bildirildi.

Halk sağlığı uzmanları ise, özellikle Brezilya’nın, mevcut Covid-19 aşılarını daha az etkili hale getirebilecek yeni P.1 varyantının güçlü versiyonları için bir üreme alanı olma riskini taşıdığı konusunda uyardı.

‘ SAĞLIK SİSTEMLERİ ÇÖKTÜ’
Sao Paulo Üniversitesi’nde epidemiyolog olarak görev yapan Eliseu Waldman konuyla ilgili, “Burada dramatik bir durumla karşı karşıyayız. Brezilya’daki birçok eyaletin sağlık sistemleri zaten çökmüş durumda ve diğerleri de önümüzdeki birkaç gün içerisinde çökecek” dedi.

Güney Amerika’da yeni varyant ile ilgili araştırma yapan pek çok doktor ise, yeni varyantın yaygınlaşmasıyla birlikte çoğu 30’lu ve 40’lı yaşlarda ve geçmişte sağlık sorunu olmayan kişilerdeki enfeksiyonların arttığını bildirdi.

Peru’da Oswaldo Cruz Vakfı’nda yeni tür üzerinde çalışan araştırmacı olan Felipe Naveca, “En kötü andayız. P.1 şimdiye kadar Brezilya’nın her yerinde olsaydı şaşırmam” derken “Brezilya’nın zaten yüzlerce yeni Covid-19 varyantına ev sahipliği yaptığını tahmin ediyoruz ancak P.1 şimdiye kadarki en endişe verici olanı” ifadelerini kullandı.

DOKTORLAR HASTA SEÇİMİ YAPMAK ZORUNDA KALINIYOR
Brezilya’da halihazırda eyaletlerin üçte ikisinde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 80’in üzerinde yoğunlukta olduğu bildirilirken Peru’da da Ocak ayı itibarıyla hastane kapasiteleri yetmemeye başladı.

Peru’daki doktorların yeni yoğun bakım ünitelerinde yatak boşaldığında onlarca hasta arasında seçim yapmak zorunda kaldığı bildirilirken Şili’de de solunum cihazı eksikliği bulunduğu açıklandı.
03 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |