Ana Sayfa Gündem, Politika 25 Ocak 2021

PROVOKATÖRLER YİNE SAHNEYE ÇIKTI

Büyük provokasyon: Alevilerin evleri tek tek işaretlendi!

Her dönem sıkışan ve çıkmaza giren siyaset şarlatanlarının provokatörleri bu kez Yalova’da ortaya çıktı.

Türkiye’nin birçok yerinde yıllardır Alevi ailelerin evleri kimliği henüz belirlenmeyen şahıslarca çarpı işaretiyle konulup nefret yazıları yazılıyor. Bu işaretlemenin bir benzeri de Yalova’da yaşayan Alevi ailelerin kapısına yapıldı.

Pir Haber Ajansının aktardığına göre; Yalova’da Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta bulunan Alevilere ait 5 eve çarpı işareti konularak, duvarlara ‘Alevi’ yazıldı. Ailelerin işaretlemeyi fark etmesinin ardından mahalleye gelen polisler soruşturma başlattı.

Evi işaretlenenlerden Ali İhsan Gültekin’in ‘Dede’ olduğu belirtildi.
Konuya ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yalova Şube Başkanı Fikret Demir, saldırıyı kınayarak, “Toplumun sinir uçları ile oynanıyor. Alevileri kışkırtan bu ırkçılığa karşıyız. Bu sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA:
Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki evlerin duvarlarına kırmızı boyayla “Alevi K” yazıldığının tespit edildi belirtildi.
Bunun üzerine “halkı kin veya düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama” suçundan ivedi soruşturma başlatıldığı vurgulanan açıklamada, “Şüpheli veya şüphelilerin yakalanması ve yakalanmaları halinde mevcutlu olarak başsavcılığımızda hazır edilmeleri için kolluk güçlerine talimat verilmiş olup soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” ifadesi kullanıldı.

AKP SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI:
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Yalova’da Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta bulunan Alevilere ait 5 eve çarpı işareti konularak, duvarlara ‘Alevi’ yazılması ile ilgili açıklama yaptı.
AKP’li Ömer Çelik’in açıklaması şöyle oldu: ”Bunlar provokatif eylemlerdir. Herkes müsterih olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikinci sınıf vatandaş yoktur. Herkes birinci sınıftır.” dedi.

HBAKV’DAN BASIN AÇIKLAMASI:
Olayla ilgili Yalova Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapıldı. Bağlarbaşı Mahallesi’nde yaşanan hadiseden üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada; olayın faillerinin bir an evvel bulunması istendi. Çok sayıda parti ve kitle örgütü temsilcileri ile yurttaşların katıldığı basın açıklamasında, bir an önce bu karanlık eylemlerin son bulması ve yapanların gereken cezaya çarptırılması istenildi.

Pir Haber Ajansı’ndan (PİRHA) Ersin Özgül’e konuşan Alevi yurttaşlar, evlerinin işaretlenmesinin tesadüf olmadığını kaydederek, diğer kentlerdeki işaretlemeleri hatırlatarak tedirgin olduklarını ifade etti.

Alevi yurttaşlar ayrıca Maraş’ta, Çorum’da işaretlemeler sonrası yaşanan katliamlara da dikkat çekerek, faillerin bulunmasına dair umutsuz olduklarını dile getirdi. Alevi Dedesi olan Ali İhsan Gültekin, Alevi yurttaşlara ait beş evin birden işaretlenmesinin kendilerini kuşkulandırdığını belirtti.

”Sabah 10.00 gibi kalktığımızda karşı komşumuzun evinin boyandığını gördük. Baktık ki bizim evimizi de işaretlemişler. Nasıl olduğunu bilmiyoruz. Olayı karakola bildirdik, gidip ifade verdik. Polisler dün geceden beri sokakta bekliyor. 5 Alevi ailenin evinin işaretlenmesi insanı kuşkulandırıyor. Endişe içindeyiz biz. Biz 40 yıldır bu mahalledeyiz. Kimseye bir şey dediğimiz yok, ekmeğimizin peşindeyiz.”

Evi işaretlenen Hasan Arduç ise 40 seneden beri yaşadıkları Bağlarbaşı mahallesinde ilk defa böylesi bir şey yaşandığına vurguda bulunarak, “Emniyet gelip soruşturma başlattı. Mahallede 5 Alevi var ve bizlerin evleri işaretlenmiş. 40 seneden beri buradayız böyle bir şey ile karşılaşmadık. Gündem değiştirmek için yapılmış bir şey bu” diye konuştu.

“Ne yaparlarsa yapsınlar Alevilerin eski Aleviler olmadığını anlamaları lazım” diyen evi işaretlenen bir diğer Alevi yurttaş Rıza Şimşek de, bunun bir provokasyon olduğunu ve arkasında bir planlayıcının bulunduğuna işaret etti.

Alevilere yönelik birçok kentte gerçekleşen işaretlemelere değinen Şimşek, faillerin bulunmasına dair umutları olmadığını kaydetti.

Çalıştığım için hafta sonu kısıtlamasından dolayı eve gitmedim. Pazartesi sabah 6’da direkt evime geldim. Karanlık olduğu için bir şey fark etmedim. Oğlum 8.30 gibi uyandığında karşı komşunun evinin işaretlenip, yazı yazıldığını görmüş. Dışarı çıktık ve biz de dahil 5 kişinin evinin işaretlenmişti. Bu evlerin işaretlenmesi tesadüf değil. Emniyet bu işi çevreden bilen birilerinin yapmış olabileceğini söyledi. Burada kimin oturduğu da gayet açık biliniyor. Biz 30 yıldır bu mahalledeyiz ve bizden önce gelip 50 yıldır burada olan aileler var.

Ne yaparlar ise yapsınlar Alevilerin eski Aleviler olmadığını anlamaları lazım. Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da da bizler asıldık, yakıldık, katledildik. Artık onları yapamazlar. Tatar, Çerkes, Suriyeli, Laz bir sürü insanın karışık yaşadığı bu mahallede 5 Alevi aile nasıl bulunuyor ve evleri işaretleniyor? Bunun arkasında örgütlü bir güç, bir planlayıcı var. Maraş’ta, Erzincan’da Alevilerin evleri işaretlendi ama failler bulunamadı. Burada da bulunacağından bir umudumuz yok.

25 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |