Ana Sayfa Dünya, Gündem 10 Nisan 2021

Putin, Erdoğan’a Rusya’nın iç Ukrayna krizinin çözümüne yönelik yaklaşımlarını aktardı

Rusya cumhurbaşkanı, Kiev’in kışkırtıcı eylemlerinden endişe duyuyor. MOSKOVA, 9 Nisan / TASS /. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,…

Rusya cumhurbaşkanı, Kiev’in kışkırtıcı eylemlerinden endişe duyuyor.
MOSKOVA, 9 Nisan / TASS /. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü bir telefon görüşmesinde Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’a aktardığı gibi, Kiev’in kışkırtıcı eylemlerinden endişe duyuyor.

Kremlin basın servisine göre, Putin Erdoğan’ın isteği üzerine “Ukrayna’nın iç krizinin çözümüne yönelik Rusya’nın yaklaşımlarını özetledi.” “2015 Minsk Tedbir Paketinin çözüm için tek olası temel olduğu vurgulandı.”

Kremlin, “Aynı zamanda, Ukrayna tarafının Minsk Anlaşmalarının uygulanmasından kaçınması ve son zamanlarda durumu angajman hattındaki durumu daha da kötüleştirmeye yönelik tehlikeli kışkırtıcı eylemlere devam etmesi nedeniyle endişeler dile getirildi.” Dedi.

Erdoğan’ın ofisinin daha önce bildirdiği gibi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky 10 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret edecek.

Putin, 8 Nisan’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna meselelerini ele aldı. Daha sonra her iki taraf da Donbass’taki gerginliğin artmasıyla ilgili endişelerini dile getirirken, Rus cumhurbaşkanı, son zamanlarda angajman hattındaki durumu kasıtlı olarak kötüleştiren Kiev’in kışkırtıcı eylemlerine dikkat çekti. Görüşmede, Ukraynalı yetkililerin önceki anlaşmaları tam olarak uygulaması gerektiği vurgulandı.

30 Mart’ta Putin, Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gündemlerinde güneydoğu Ukrayna’daki durumu içeren bir video konferans gerçekleştirdi. Minsk-2 anlaşmalarına alternatif olmadığı doğrulandı./ TASS
10 nisan 2021/ özgür ifadeTema Tasarım |