Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Şubat 2021

PUTİN İKTİDARINDAN YANDAŞLARA KATMERLİ MAAŞ

Milonov, oyuncu Melnikova’nın yardımcısı maaşının büyüklüğüne şaşırdı

MOSKOVA, 9 Şubat – RIA Novosti. Devlet Duma milletvekili Vitaly Milonov , Radyo 1’de , St.Petersburg Yasama Meclisi milletvekili Anastasia Melnikova’nın her ay daha önce duyurduğu miktardan fazlasını aldığını söyledi.
Pazar günü Melnikova, NTV kanalına devlet dairesinde ayda 60 bin ruble kazandığını söyledi.

“Bir yasa koyucu yılda yaklaşık iki milyon ruble alıyor. Bir ayda, tüm ikramiyeler ve diğer şeylerle birlikte yaklaşık 150-160 bin çıkıyor” dedi ve kendisinin daha önce Kuzey başkentinin Yasama Meclisinde oturduğunu belirtti.

Milonov, maaşlarla ilgili bilgilerin her yıl güncellenen gelir bilgilerinde saklandığını açıkladı. Milletvekili ayrıca Melnikova’nın sadece maaş miktarını belirtmesini de önerdi.

Milonov, “Ama asla çıplak bir maaş almazsınız – her zaman ödenek vardır,” dedi.
Yasama Meclisi milletvekilinin maaşına ek olarak, emrinde resmi bir araba ve bir yardımcı personel aldığını da sözlerine ekledi.
Melnikova, 14 Aralık 2011’den bu yana V ve VI toplantılarının St.Petersburg Yasama Meclisi milletvekili, Rus bir politikacıdır. O, Kırık Fenerler Sokakları, Opera, Katliam Bölümünün Günlükleri ve Liteiny dizilerindeki Anastasia Abdulova rolüyle tanınan, onurlu bir sanatçı ve TV sunucusu.

MATVİENKO’DAN İDDİALARI YALANLADI
Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko , internetten emekli maaşının iddia edildiğine göre 450 bin ruble olduğunu öğrendiğinde şaşırdığını, bu tür sahtekarlıkların reddedilmesi gerektiğine ikna olduğunu itiraf etti.
Siyasetçi Çarşamba günü parlamentonun üst meclisinin genel oturumunda yaptığı konuşmada, “İnternette, yetkililer, senatörler ve milletvekillerinin bazı olağanüstü emekli maaşları hakkında sahte bilgiler yayılıyor.” Dedi.
Matvienko, “Beyannamem açık, neredeyse 50 yıllık iş tecrübem var, emekli maaşım 25 bin ruble, bu sahtekarlıklar reddedilmeli, iktidarda çalışan insanları itibarsızlaştırmamak için güvenilir bilgiler sağlanmalı.” dedi.

MATVİENKO’NUN SAVUNMASI KUŞKU YARATTI
Yaşananlarda dikkat çeken ayrıntı ise milletvekilinin fazladan ücret aldığı yönünde iken milletvekilinin bu iddialara emekli maaşıyla cevap vermesi iddialarda bir doğruluk olduğu izlenimi veriyor. Bilindiği gibi iddia da bulunan Vitaly Milonov Emekli maaşını değil emekli maaşı dışında aldığı ücretlerin olduğu iddiasında bulunmuştu.
17 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |