Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 15 Ocak 2021

RESMİ AÇIKLAMALAR GERÇEK KORONA ÖLÜM SAYILARINI YANSITMIYOR

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 59 ülkede ki ölüm oranları Koronavirüsten ölümlerin açıklanandan fazla olduğunu gösteriyor.

WSJ: Türkiye’nin de aralarında olduğu 59 ülkenin Kovid-19 ölüm tablosu, açıklanandan daha kötü
Pandemi öncesi ve sonrası ölüm oranlarını karşılaştıran Wall Street Journal, koronavirüste gerçek tablonun çok daha vahim olduğunu ortaya koydu.

Yetkili merciler Kovid-19 pandemisinin dünyada 2 milyona yakın can aldığını ortaya koysa da gerçek tablo çok daha vahim olabilir.

ABD’nin prestijli gazetelerinden Wall Street Journal’ın (WSJ) 59 ülkeden edindiği verilere göre, küresel koronavirüs salgını en az 2 milyon 800 bin kişiyi öldürdü.

59 ülke, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birine, geçen sene bildirilen Kovid-19 ölümlerininse dörtte üçüne sahip. WSJ de bu ülkelerdeki 821 bin ölümün daha aslında pandemiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu 59 ülkenin toplam ölüm oranı, önceki yılların ortalamalarına göre yüzde 12’den fazla arttı. Bu artışın üçte ikisinden azı, hükümetler tarafından doğrudan Kovid-19’a bağlanırken geriye kalan oran açıklanmayı bekliyor.

Amerikan gazetesi de olağan dışı bir şekilde artan ölüm sayılarını, koronavirüs ölümleriyle kıyasladı.

Pandeminin ilk dönemlerinde test sıkıntısı yaşandığını hatırlatan kamu sağlığı uzmanları, o zamanki bazı ölümlerin sebebi yeni tip koronavirüs olsa da kayıtlara Kovid-19 olarak geçmeyebileceğini vurguladı.

Ayrıca yeni tip koronavirüsün sağlık sistemlerine bindirdiği yükün, diğer sebeplerden meydana gelen ölümleri de artırmış olabileceği ifade edildi. Hastaneye gitmekten korkan çok sayıda kalp, diyabet ve tansiyon hastasının yaşamını yitirdiği tekrarlandı.

Diğer yandan Yeni Zelanda ve Norveç gibi ülkelerde ölüm sayıları, pandemi döneminde beklentilerin altında seyretti. Uzmanlar, bu durumu pandemiyle mücadele sırasında edinilen hijyen ve sosyal mesafe gibi alışkanlıkların getirdiği faydayla açıkladı.

Çin gibi pek çok ülke, 2020’deki resmi ölüm rakamlarını henüz açıklamadığı için araştırmaya dahil edilmedi. Afrika ülkeleri gibi pandeminin kaç can aldığının bilinmediği ülkeler de bu haberin yapsamı dahilinde değil.

Alfabetik sırayla şu ülkeler araştırmaya dahil edildi:
ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Birleşik Krallık, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Ermenistan, Estonya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kıbrıs, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Karadağ, Kolombiya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Moğolistan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Peru, Rusya, Singapur, Şili, Tayvan, Türkiye, Ukrayna, Yeni Zelanda ve Yunanistan
(Independent Türkçe, Wall Street Journal)
15 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |