Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika 5 Şubat 2021

RUSYA AVRUPALI DİPLOMATLARI SINIR DIŞI ETTİ

Avrupa Ülkeleri ile Rusya Arasında Gerilim Tırmanıyor

Rusya, ülkede ki protestolardan sorumlu tuttuğu Avrupalı ​​diplomatları sınır dışı etti
Rusya, bu hafta başında hapse giren muhalif aktivist Alexei Navalny’yi desteklemek için protestolara katıldıkları için Almanya, İsveç ve Polonya’dan üç diplomatı sınır dışı etti.

RIA Novosti tarafından son dakika aktarılan habere göre; Rusya dışişleri bakanlığı, üçlünün 23 Ocak ‘ta “yasadışı gösterilere” katıldığını söyledi. İngiltere, Fransa ve AB gibi diplomatların anavatanları da sınır dışı edilmeleri kınadılar. Bay Navalny, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yüksek sesle eleştirmenidir.

Sınır dışı etme olayları, AB dışişleri başkanı Josep Borrell’in Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmesinden sadece birkaç saat sonra duyuruldu. 23 ve 31 Ocak tarihlerinde Rusya’da Navalny’yi destekleyen protestolara yüzbinlerce insan katıldı. Binlerce kişi tutuklandı.

3 ÜLKEDEN VE AB’DEN RUSYA’YA TEPKİ
– Almanya sınır dışı edilmeyi “hiçbir şekilde haklı gösterilemez” olarak kınadı ve Rusya yeniden düşünmezse “cevapsız kalmayacağını” söyledi.

– İsveç , diplomatının 23 Ocak’taki protestoya katıldığı iddiasının temelsiz olduğunu ve uygun yanıt hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

– Polonya , sınır dışı etmenin “ikili ilişkilerde krizin daha da derinleşmesine” yol açabileceğini söyledi.

– AB adına Borrell, “bu kararı şiddetle kınadı ve yabancı diplomat statüleriyle bağdaşmayan faaliyetler yürüttükleri iddialarını reddetti” dedi.

Ancak Lavrov, Bay Navalny’nin muamelesine ilişkin herhangi bir Avrupa yaptırımının meşru olmayacağını söyledi.

Hem Almanya hem de Polonya, sınır dışı edilmelerle ilgili endişelerini ifade etmek için ilgili Rus büyükelçilerini çağırdıklarını söylediler – bu, muhtemelen kısasa kısas önlemlerine ve daha fazla diplomatın eve gönderilmesine yol açabilecek bir hareketti.

ABD’DEN KINAMA
ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken , ABD’nin Avrupalı ​​diplomatların Rusya’dan sınır dışı edilmesini kınadığını söyledi .
Blinken, “ABD, Ocak protestolarını gözlemledikleri için bugün üç Avrupalı ​​diplomatın Rusya’dan sınır dışı edilmesini kınıyor. Bu gönüllü ve haksız eylemler, Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerinden saptığı bir başka durum. Almanya, Polonya ve İsveç ile dayanışma içindeyiz,” dedi.

Alexei Navalny kimdir?
44 yaşındaki Bay Navalny, 2011’den beri yolsuzluğa ve Putin’e karşı kampanya yürüten bir siyasi aktivist. Geçen Ağustos ayında Rusya’nın doğusunda bir sinir gazı ile zehirlendi ve tedavi için Almanya’ya götürüldü. Rus hükümetinin tutuklanacağına dair uyarılarına rağmen Ocak ayı sonunda eve döndü.

Daha sonra, savcıların 2014 yılında dolandırıcılık nedeniyle ertelenen hapis cezasının şartlarını ihlal ettiğini söylediği için üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir yıl sonra, ev hapsinde kaldığı süre cezasından çıkarıldı. Bay Navalny, Putin’i yolsuzluklarla dolu bir yönetimi yürütmekle ve neredeyse onu öldüren zehirli saldırıyı organize etmekle suçluyor.

Rusya’ya döndükten kısa bir süre sonra, Bay Navalny, Rus milyarderlerinin başkana armağanı olduğunu iddia ettiği zengin bir Karadeniz sarayının yer aldığı bir YouTube videosu yayınladı. 100 milyondan fazla kişi videoyu izledi.

Putin mülkiyeti reddetti. Geçen hafta Putin’e yakın milyarder bir işadamı olan Arkady Rotenberg, sarayı iki yıl önce satın aldığını söyledi. Bay Navalny, İkinci Dünya Savaşı gazisini karalama suçlamasıyla 12 Şubat’ta mahkemeye çıkacak.
05 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |