Ana Sayfa Dünya, Gündem 31 Ağustos 2021

Rusya’da denizaltı takibi için geliştirilen insansız araçlar test ediliyor

Rusya’nın önde gelen denizaltı ve sualtı insansız araçları geliştiricisi olan ‘Rubin’ Deniz Mühendisliği Merkezi Tasarım Bürosu’nun temsilcisi …

Rusya’nın önde gelen denizaltı ve sualtı insansız araçları geliştiricisi olan ‘Rubin’ Deniz Mühendisliği Merkezi Tasarım Bürosu’nun temsilcisi, Sputnik’e açıklamasında, “Robotlar, klasik denizaltılardan farklı olarak, düşmanı bulmak için örneğin aktif hidroakustik gibi gizli olmayan yöntemleri kullanabilir. Ne de olsa küçük boyutu ve manevra kabiliyeti nedeniyle böyle bir aracın imhası zor ve aynı zamanda ekonomik açıdan elverişsiz. Diğer seçenek, büyük bir enerji kaynağına, gelişmiş algılama araçlarına ve onlarca tonluk deplasmana sahip oldukça büyük araçlar oluşturmak. Bu tür araçlar artık üretiliyor ve test ediliyor” ifadesini kullandı.

Kaynak, su altı mücadele açısından, insansız sualtı araçları için en çekici görevin, düşman denizaltılarını arama ve izleme olduğunu kaydetti.

‘Rubin’ Tasarım Bürosu, Army-2021 forumunda birkaç yeni sivil amaçlı su altı cihazlarının tasarımlarını sunmuştu. Aralarından, süper küçük Amulet-2 aracı, 70 metre derinliklerde arama, keşif ve inceleme çalışmaları için geliştirildi. Büronun standında ayrıca, Mariana Çukuru’nun dibine inen dünyanın ilk tam otonom insansız sualtı aracı olan Vityaz-D tanıtılmıştı.

TR Sputnik

31  Ağustos 2021     ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google News
Etiketler:Tema Tasarım |