Ana Sayfa Gündem, Türkiye 10 Ocak 2021

SEYİT RIZA’NIN TORUNU HAYATINI KAYBETTİ

Yıllarca Dedesinin Mezarını Aramıştı

Torun Polat, dedesi Seyit Rıza’nın mezarını bulma hasretiyle yaşadı, en büyük dileğine kavuşmadan hayata veda etti

Almanya’nın Mainz kentinde yaşayan Seyit Rıza’nın torunu 70 yaşındaki Rüstem Polat, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Dersim Araştırmalar Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Pirimiz Seyid Rıza’nın torunu Rüstem Polat hakka yürüdü. Devr-i daim olsun. Ailesinin ve halkımızın başı sağolsun” denildi.

Hayatını dedesi Seyid Rıza’nın mezarını aramakla geçiren Polat, “Dedemin mezarını ziyaret ederek çıra yakıp dua etmek istiyorum” demişti.
Polat’ın naaşının ailesi tarafından Dersim’e götürüleceği öğrenildi.

Seyit Rıza
Seyit Rıza ya da Kırmancki’deki adıyla Sey Rıza’nın kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte 1863 yılında Pulur Lirtik Köyü’nde doğdu.
Dersim olaylarında Chp’nin tek başına iktidar olduğu tep parti döneminde 15 Kasım 1937’de 74 yaşında ki Seyit Rıza yaşı küçültülerek 16 yaşındaki oğlu Resik Hüseyin’in ise yaşı büyütülerek Elazığ (Xarput) Buğday Meydanı’nda birlikte idam edilmişlerdi.

SON TANIK ÇAĞLAYANGİL
Seyit Rıza’nın idamına ve kısa süre öncesinde yaşadıklarına dair bilgiler ise o anlara tanık olan siyasetçi İhsan Sabri Çağlayangil ile o dönem ropörtaj yapan şuan CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu; bu ropörtajın ses kayıtlarının tamamı kamuoyuna aktarılmayarak sır olarak bırakılmıştı.
Çağlayangil’in o ropörtaj da Seyid Rıza’nın mezarına ilişkin bir bilgi verip vermediği bu güne kadar öğrenilemedi.
10 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |