Ana Sayfa Gündem, Politika, Türkiye 21 Şubat 2021

SİYASET AHLAKSIZLIĞI ÜLKEDE TAVAN YAPTI

Manipülasyon Habere Dört Elle Sarıldılar

Daha önce yapılan algı operasyonu ve manülasyon son günlerde tekrar ısıtılıp sosyal madya da servis edilmeye başlandı.

Sosyal medyada gündeme gelen bir iddiada TBMM’de sabaha karşı kabul edilen bir kanun teklifiyle vatandaşlardan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacağı iddia edildi.

Yeni kimlik kartları için yılda 90 TL aidat ödeneceği iddiaları da Şubat ayında sosyal medyada yayılmış ancak iddiaların doğru olmadığı teyit.org tarafından belirtilmişti.

Bu iddianın ortaya çıktığı 2016 yılında Teyit org tarafından yapılan çalışma sonucunda kamuoyuna şu bilgilendirme yapılmıştı. İşte o bilgilendirme:

”İddia ilk olarak Yeni Alanya gazetesinde 3 Temmuz 2016 tarihinde gündeme gelmişti. “Meclisten bayramlık müjdeler (!)” başlığıyla yayınlanan haberde, “TBMM’de kabul edilen kanun teklifi yaşamımıza yeni değişiklikler getiriyor. Kabul edilen kanun teklifine göre her vatandaştan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacak.” denildi.

9 Mayıs tarihinde sosyal medyada tekrar yayılan bu iddiada TBMM’de sabaha karşı bir kanun teklifinin kabul edilerek vatandaşlık aidatı olarak 90 TL alınacağı belirtildi. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takvimine bakıldığında 8 Mayıs tarihinde Genel Kurul yapılmadığı görülüyor. Meclisin internet sitesinde, Genel Kurul’da yapılan görüşmelere ait tutanakların yayınlandığı bölümde yer alan son tutanağın 4 Mayıs 2017 tarihli olduğunu görmek mümkün.

Yeni Alanya gazetesinde haberin yayınlandığı tarih olan Temmuz 2016’da kabul edilen kanunlar arasında da bu konuya ilişkin bir kanun maddesi yer almıyor.”

Siyaset çıkar odakları ve aklınca karalama kampanyası ile oy devşirme peşinde koşan kimi partici şer odaklar bu yalanı pişirip pişirip servis etmeri bu kadarına da pes dedirtiyor.

Özgür İfade Gazetesi olarak ahlaklı siyesetin bina olacağı günler dileklerimizle; hala hazırda yapılan bu yalan paylaşıma itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
21 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |