Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 20 Şubat 2021

ŞOK… İNSANA BULAŞAN KUŞ GRİBİ ORTAYA ÇIKTI

Rusya ve Japonya’da Alarm!

Rusya’da 7 kişide kuş gribi tespit edildi: “İlk kez insana bulaşan” virüs türü hakkında DSÖ bilgilendirildi
Ülkede geçen aralık ayında ilk kez insanlara bulaşan kuş gribinin (H5N8) tespit edildiği ve vakalar hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nün bilgilendirildiği belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan Rusya’da insana bulaşabilen kuş gribi vakaları tespit edildi.

MOSKOVA, 20 Şubat – RIA Novosti. Rospotrebnadzor Anna Popova’nın başkanı Anna Popova, “Vector” merkezinden bilim adamlarının, ” Russia 24 ” yayınında yaptığı açıklamada, “Vector” merkezinden bilim adamlarının, kuş gribi A virüsünün H5N8 suşu ile ilk insan enfeksiyonu vakasını doğruladığını söyledi.

Bilim adamları, bu hastalığın genetik materyalini, Aralık 2020’de kümes hayvanı popülasyonu arasında salgınların kaydedildiği güney Rusya’daki bir fabrikanın yedi çalışanından izole etti. İnsanları ve hayvanları korumaya yönelik tüm önlemler kısa sürede gerçekleştirildi ve bu da enfeksiyonun yayılmasını durdurmayı mümkün kıldı. Popova, “Bugün bahsettiğim yedi kişinin hepsi iyi gidiyor, klinik seyirleri çok hafifti” diye ekledi.

Ona göre virüs henüz insandan insana bulaşmamaktadır, ancak mutasyondan sonra bunu “öğrenebilir”.
“Virüs henüz insandan insana bulaşma özelliğini henüz elde etmediğinde bu değişikliklerin tespit edilmesinin, hepimize, tüm dünyaya olası değişikliklere hazırlıklı olmak ve zaten yeterli ve yerinde yanıt vermek için zaman verdiğini söylemek istiyorum. zamanında: bu virüs daha patojenik ve insanlar için daha tehlikeli hale gelmeden ve insandan insana bulaşma becerisini kazanmadan önce test sistemleri geliştirmek ve aşı platformları hazırlamak. “dedi.
Bu bağlamda Popova, Rus bilim adamlarının keşfinin önemini vurguladı. Vector Center , yeni bir kuş gribi türü için bir test geliştirmeye hazır olduklarını duyurdu.

JAPONYA’DA İKİ YENİ KUŞ GRİBİ SALGINI
Japonya’da Kochi ve Kagawa vilayetlerinde iki yeni kuş gribi salgını tespit edildi .
Bu nedenle, bu hastalığın virüsü Japonya’daki 47 ilden 11’inde bulundu. Bu, bu sezon ilk salgının tespit edildiği Kagawa Eyaletindeki 12. vaka. Kochi vilayetinde, 29 bin piliç olan Kagawa’da 32 bin tavuğun imhası başladı.

Hastalık odaklarının tespit edildiği çiftliklerin etrafında 3 kilometrelik bir alan içinde tavuk ve yumurtaların dolaşımı için karantina getirildi ve 10 kilometrelik bölgenin dışına tavuk ve yumurta ihracatı yasaklandı.

Bundan önce Kagawa, Fukuoka , Hyogo, Miyazaki, Hiroshima , Nara , Oita, Wakayama, Okayama , Shiga vilayetlerinde kuş gribi tespit edildi . Tarım Bakanlığı daha önce, hastalığın ilk vakalarının tespit edildiği Kasım ayının başından Aralık ayının başına kadar, bir sezonda ülke için rekor bir sayı olan 2 milyon kuşun yok edildiğini bildirdi.
20 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |