Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika 18 Ocak 2021

SON 48 SAATE GİRERKEN ABD 50 EYALETTE ALARMA GEÇTİ

Abd Üst Seviye Alarma Geçti, Irkçı Trump destekçileri Silahlarla Sokaklarda

Trump destekçisi ırkçı Grubun birkaç üyesi bu sabah Virginia Eyaleti Meclis Binası’nın karşısında konuşuyor Richmond Virginia Meclis Binası önünde eylem yaptılar. Az sayıda göstericinin eyleminde eylemcilerin silahlı olması dikkat çekti.

Atlanta Belediye Binası (Georgia Capitol’den bir blok ötede), çarşamba günkü yemin törenine kadar herhangi bir protesto olması durumunda olası bir kalabalık kontrolü için etrafına blok engeller yerleştirildi.

6 Ocak’ta ABD Kongresi’ne ev sahipliği yapan Kongre Binası’na Trump yanlısı bir çetenin baskınından sonra beş kişi ölmüştü. Binlerce Ulusal Muhafız yedek askeri Kongre Binası’na ve Washington DC’nin merkezine yerleştirildi.

Yetkililer, halka yönelik bir tehdit olmadığını söylemekle birlikte yerel güvenlik görevlilerinin halka sokaklardan , evlerinin balkon ve camlarından uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunduğu bildiriliyor.

Kongre şu anda tatilde ve Çarşamba günkü yemin törenine kadar yeniden toplanmayacak.

Biden’ın göreve başlamasına 48 saat kala hazırlıklar:
– İsyancılar bu ayın başlarında Kongre Binası’nı istila ettikten sonra güvenlik önelemleri en üst seviyeye çıkartılmış durumda. Ulusal Alışveriş Merkezi – kompleksin etrafındaki peyzajlı park – birçok ana yolla birlikte kapatıldı. Beyaz Saray’ın etrafına çit çekildi.
– 50 ABD eyaletinin tamamı ve Columbia Bölgesi (DC) olası şiddetli protestolar için tetikte.
– FBI, Trump yanlısı destekçilerin eyalet başkentlerinde olası silahlı yürüyüşleri konusunda uyardı.
– Bay Biden, yemin ettikten sonra Başkan Trump’ın seyahat yasağını kaldırmak ve Paris iklim anlaşmasına yeniden katılmak için idari emirler vereceği ileri sürüldü.
– Yeni seçilen cumhurbaşkanının ayrıca ABD-Meksika sınırında ayrılmış aileleri yeniden bir araya getirmeye odaklanması ve Covid-19 ve maske takma konusunda yetki vermesi bekleniyor.
18 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |