Ana Sayfa Dünya, Gündem 14 Mart 2021

SRİ LANKA BURKAYI YASAKLIYOR İSLAMİ MEDRESELERİ KAPATIYOR

Kararların Ulusal Güvenlik Gerekçesi ile Alındığı Açıklandı

Burkayı yasaklayan Sri Lanka, İslami eğitim veren binden fazla medresenin kapısına kilit vuruyor.
Sri Lanka, ülkedeki Müslüman azınlığa mensup kadınların bir kısmının giydiği, yüzlerinin tamamını örten burkayı yasakladı.

euronews tarafından duyurulan habere göre; Konuyla ilgili açıklama yapan Sri Lanka Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekera, halka açık yerlerde burka giyilmesini yasaklayan yönergeyi imzaladığını dile getirdi.

Bakan Weerasekaera, Kalutara kentinde Budist tapınağında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, topluluk içerisinde peçe takmanın ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan etkilediğini söyledi.

“Çok sayıda Müslüman arkadaşımız var. Geçmişte Müslüman kadınlar ve kızlar hiç burka giymezlerdi.” diyen Weerasekaera, “Son zamanlarda ortaya çıkan bu durum, dini aşırılığın bir işaretidir. Kesinlikle yasaklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Nüfusunun çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu Sri Lanka’da 2019 yılında 250’den fazla kişinin öldüğü üç kilise ile üç otele yönelik bombalı, intihar ve silahlı saldırılar düzenlenmişti.

Hükümetin radikal İslamcı grupları sorumlu tuttuğu saldırıların ardından kamusal alanda burka giyilmesi geçici olarak yasaklanmıştı.
Daha sonra saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

İslami eğitim veren medreseler kapanacak
Ayrıca hükümetin kayıtlı olmayan ve İslami eğitim veren binden fazla medreseyi kapatacağını belirten Bakan Weerasekaera, “Kimse bir okul açıp çocuklara ne istersen öğretemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Weerasekaera söz konusu medreselerin ulusal eğitim politikasına uymadıklarını söyledi.
Müslümanlar, Hint Okyanusu’nda yer alan 22 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’nın yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.
14 Mart 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |