Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Ocak 2021

SUDAN’DA ÇATIŞMALAR BÜYÜYOR 48 KİŞİ ÖLDÜ

Bölgedeki silahlı milislerin katıldığı daha geniş çaplı çatışmalara dönüştü

Sudan’daki Darfur çatışmalarında en az 48 kişi öldü
Başlangıçta Massalit kabilesini el-Geneina’daki Arap göçebelere karşı çeken çatışmalar daha geniş bir çatışmaya dönüşüyor.

Devlet medyasına göre, Sudan’ın Darfur bölgesindeki aşiret çatışmaları son şiddet olaylarında en az 48 kişiyi öldürdü.

SUNA haber ajansı, Pazar günü Batı Darfur eyaletinin başkentine atıfta bulunarak ve ülkedeki doktorlar sendikasının yerel şubesinden alıntı yaparak “Geneina’daki milis saldırılarının dün 48’e ulaştığını” söyledi.

“Cumartesi sabahından bu yana devam eden kanlı olaylar da gitti … 97 yaralı.”
Cumartesi günkü çatışmalar, ilk olarak Massalit kabilesini El Geneina’daki Arap göçmenlerle karşı karşıya getirdi, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği’nin Darfur’daki 13 yıllık barışı koruma görevini sona erdirmesinden yaklaşık iki hafta sonra.

Şiddet, bölgedeki silahlı milislerin katıldığı daha geniş çaplı çatışmalara dönüştü ve evler de dahil olmak üzere birçok bina yanmıştı.

Hartum’dan haber yapan El Cezire’den Hiba Morgan, Darfur bölgesindeki yerinden edilmiş insanların, Darfur’daki melez Birleşmiş Milletler Afrika Birliği Misyonu’nun (UNAMID) geri çekilmesinin “boşluk yarattığını” söylediğini söyledi.

Bunun nedeni, “özellikle hükümet tarafından oluşturulan – polis, ordu ve paramiliter hızlı gücü içeren – ortak kuvvet, yerinden edilmiş insanların çoğu tarafından kabul edilmeyen bir ortak kuvvettir”. Ancak Morgan, UNAMID barışı koruma misyonu hala aktifken ve sivilleri koruma yetkisine sahipken bile “toplumlararası şiddetin” Darfur için yeni olmadığını söyledi.

BM’ye göre, geniş Darfur bölgesi, 2003 yılında patlak veren ve yaklaşık 300.000 kişinin öldüğü ve 2.5 milyon kişinin yerinden edildiği şiddetli bir çatışmanın sahnesiydi. O dönemde, etnik azınlık isyancıları, Janjaweed olarak bilinen, Arap egemenliğindeki kötü şöhretli bir milis toplayarak ve silahlandırarak karşılık veren Hartum’daki Arap hakimiyetindeki hükümete karşı ayaklanınca çatışmalar patlak verdi.

Ana çatışma yıllar içinde azaldı, ancak etnik ve aşiret çatışmaları dönemsel olarak hala alevleniyor ve büyük ölçüde göçebe Arap çobanları Arap olmayan etnik gruplardan yerleşik çiftçilerle karşı karşıya getiriyor.

Kayalık geçiş
Sudan, uzun süredir Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir’in yönetimine karşı kitlesel protestoların ardından Nisan 2019’da devrilmesinin ardından çalkantılı bir siyasi geçiş sürecinden geçiyor.

Generaller ve sivil figürlerden oluşan bir güç paylaşımı düzenlemesi olan geçiş hükümeti, Darfur da dahil olmak üzere Sudan’ın ana çatışma bölgelerindeki isyancı gruplarla barış inşa etmeye zorladı.

Ancak iki isyancı grup, Darfur’da hatırı sayılır desteği sürdürdüğüne inanılan Abdelwahid Nour liderliğindeki Sudan Kurtuluş Hareketi (SLM) fraksiyonu da dahil olmak üzere yakın tarihli bir barış anlaşmasına katılmayı reddetti. UNAMID geçen yıl 31 Aralık’ta faaliyetlerini resmen sona erdirdi. 8.000 silahlı ve sivil personelini altı ay içinde aşamalı olarak geri çekmeyi planlıyor.
17 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |