Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Kültür, Yazarlar 18.01.2021 254 Görüntüleme
SULTANGAZİ’DEN MALTEPE’YE ”BEN DEVLETİM” DİYEN DÜZEN

SULTANGAZİ’DEN MALTEPE’YE ”BEN DEVLETİM” DİYEN DÜZEN

İstanbul gibi bir çok bir çok din ve inancın temsiliyetinin var olduğu metropol bir şehirde Müslümanlığın Camileri, Hristiyanlığın Protestan ve Ortadoks kolları, Museviliğin Sinagogları ve Havraları boy gösteriyor.

Devlet erkanı bu inanç ve dini merkezlere her fırsatta arzı endam edip, kimi zamanlarda da açılışlarında boy gösteriyor.

Milyonlarca insanın yaşadığı bu kadim şehirde hiç kuşkusuz ki; bıraktığı kültürel mirasların ışığında Alevilik hatırı sayılır bir yere sahip. Örneğin Karacaahmet, Şahkulu, Garip Dede, Erikli Baba gibi yüzlerce yıldır bu şehirde var olduklarını tüm görkemi ve ihtişamı ile var oluş gerekçelerinin şuan ki eksikliklerine rağmen hala İstanbul’un en değerli inanç merkezlerinden bir kaçı.

Son 30 yılda Alevilerin inanç ve ibadethanelerini inşa etme mücadelesi Devletin yok saymasına rağmen hızla çoğalmaya ve bir çok Cemevi inşa edilmeye başlandı.

Bunlardan biri Avrupa yakasında Sultangazi ilçesinde, bir diğeri de Anadolu yakasında Maltepe ilçesinde var olmanın mücadelesini veriyor; biri devleti yönetenlerin biri ise kendini devlet ilan eden siyasi yapının saldırılarıyla muzdarip durumda.

Sultangazi de alevilerin imece ile yaptıkları Cemevi ülkeyi yöneten AKP rejiminin saldırıları, davaları ve ortadan kaldırma çabalarına sahne oluyor.
Maltepe de ise yine alevilerin imece dayanışmasıyla 1992’den beri var olan ve varlığını devam ettiren Cemevi ”BEN DEVLETİM” diyen Chp rejiminin belediyesi zapt etmek ve ele geçirmek için çaba harcıyor.

Gerek Sultangazi de ve gerekse de Maltepe de yüzleri aşan camilerin üstünde bulundukları araziler devletin ve oralarda hüküm süren belediyelerin tasarrufu altında; gelin görün ki bu camilere arsa ve arazileri kullandırmaya sorunsuz süreç işleten Akp rejimi Sultangazi de, Chp oligarşisi de Maltepe de ‘ARSA BELEDİYENİN’ gerekçesi ile HAK-HUKUK-ADALET-EŞİTLİK anlayışından yoksun bir şekilde saldırıyor, yok etmeye kalkışıyor, ele geçirmeye yelteniyor.

Sultangazi de Akp rejimi Alevilere İŞGALCİ diyor, Maltepe de Chp oligarşisi İŞGALCİ diyor….
Sultangazi de Akp rejimi alevilere DAVA açıyor Cemevinden atmak için, Maltepe de Chp oligarşisi DAVA açıyor atmak için…

Sultangazi de Akp rejimi ”BEN DEVLETİM” diyor, Maltepe de CHP oligarşi belediyesi de ”BEN DEVLETİM” diyor. Her ikisi arasında ki bu ortaklaşmış zihniyeti hala anlamayan aleviler varsa ki görünüşe göre var; o vakit hiç kusura bakma canım kardeşim ”KUSURUN ÇOĞU SENİN”.

İşin komik tarafı Sultangazi de akp rejiminin saldırılarına maruz kalan Sultangazi Cemevi için Chp oligarjisi siyaset cambazlığından olsa gerek Cemevine açılmış davalarda boy gösterip tepki gösteriyor.

Aynı Chp oligarşisi ve oligarkları kendi belediye başkanlarının Maltepe de Cemevine çökme girişimlerine ise adete üç maymun penceresinden seyri alem ederken başta aleviler olmak üzere cümle Türkiye halkını aptal yerine koymaya yelteniyorlar.

Bütün bu olup bitenlere seyirci kalan ve iktidarda ki akp rejiminin Sultangazi saldırılarına en agresiflikle tepki gösteren aleviler ise Maltepe de Chp oligarşisinin ve oligarklarının Cemevi saldırısına bülbülün dut yemişi babında sessiz ve tepkisiz kalıyorlar.

Sırf oy verdikleri bir yapı olsa gerek ki chp faşist saldırısına bu denli üç maymunu oynayan alevilerin büyük kitlesi davranışlarını neye bağlarlar, hangi yol yöntem oynaklığı ile geçiştirirler bilinmez lakin; tabiri caiz ise iki yüzlü bir anlayışı benimsediklerini ve siyaset cenderesinde itaat, biat ve kölelik havzasına gark olduklarını söylemek hiç de abartılı olmayacaktır.

Sultangazi de Alevilerin inanç merkezine saldıran gerici erk ne ise Maltepe de Cemevine saldıran faşist oligarklar da aynısıdır. Her ikisi arasında bir iyi resmetmek olsa olsa particilik faşizmine hapsolmakla açıklana bilinir bir durumdur.
Sağlıcakla…
Abidin Sarı- Maltepe / İSTANBUL
12 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makalelerine Göz Atmak İster Misiniz!

ADALET Mİ?… EVET; HERKESE LAZIM, BAY KILIÇDAROĞLU

 

ALEVİ KURUMLARI CHP’Yİ KINAMIŞ!

İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA ALEVİLERE YEZİD ZULMÜ

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

YILDIZ VE SAKAR..

YILDIZ VE SAKAR..

Tema Tasarım |