Ana Sayfa Dünya, Gündem, Magazin 9 Şubat 2021

TARİHİN EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZİ BEKLENİYOR

Borç bombası salgından sonra patlayabilir, Türkiye Nasıl Etkilenecek!

Barut fıçısı: Borç bombası salgından sonra patlayabilir
RIA Novosti, Natalia Dembinskaya. Çoğu ülke bu yıl koronavirüs krizinin sonuçlarıyla başa çıkacak. Ancak, en kötüsü henüz gelmedi. Hükümet harcamalarındaki muazzam artış, küresel borçta keskin bir artışa neden oldu. Merkez bankaları faiz oranlarını şimdilik düşük tuttu, ancak borçlanma fiyatları yükselir yükselmez borç bombası patlayabilir. Bu olduğunda ve ilk kim acı çekecek.

BORÇ ARTIŞI
2020’de, koronavirüs salgınının harap ettiği bir ekonomiyi desteklemek amacıyla, merkez bankaları faiz oranlarında benzeri görülmemiş bir indirim başlattı. Sonuç olarak, küresel borç 19,5 trilyon dolar arttı. Bu hız mutlak bir rekor. Karşılaştırma için,
2018’de 3,3 trilyon,
2019’da – 10,8 trilyon.

Bu durumun temel nedenlerinden biri düşük oranlardır. Krediler daha uygun hale geldi ve bu da iç talebi ve yatırımı canlandırıyor. Ama herkes borç içinde – hem hükümetler hem de şirketler daha fazla ve daha ucuza borç almaya çalışıyor. IIF, bu arka plana karşı, piyasalara eşi görülmemiş devlet desteğiyle teşvik edilen şirketler, benzeri görülmemiş bir tahvil satışı başlattı.

BORÇ ÇOK BÜYÜK
Borç yükündeki artışın neredeyse yarısı gelişmiş ekonomilere düştü. Liderler ABD, İngiltere, Euro Bölgesi, Japonya, Güney Kore’dir. Gelişmekte olan ülkelerin üçüncü çeyrekte toplam borcu GSYİH’nın yüzde 250’si, Çin’in – 305. Gelişmiş ülkeler – 432.

Uluslararası Finans Enstitüsü, salgının yeniden finansman krizi riskini keskin bir şekilde artırdığı konusunda uyarıda bulunuyor: pek çok ülke ve şirket artık önceklerini karşılamak için yeni krediler çekemiyor. IMF ve Dünya Bankası krizle mücadele programlarına büyük miktarlarda para harcadığından, kredileri kimin sağlayacağı belirsiz.

TÜRKİYE ENDİŞE EDİLECEK KONUMDA
Gelişmekte olan piyasalar arasında, IIF uzmanları Lübnan, Çin, Malezya ve Türkiye’den endişe duyuyorlar – finansal olmayan sektör borçlarında en büyük artış burada. Rekor düşük oranlarda bile, düşen hükümet gelirleri kredi hizmetlerini “çok daha külfetli” hale getirdi.

ABD Federal Rezerv Sistemi (FRS) Başkanı Jerome Powell da mali durumu değerlendirdi.
“Pandemi sırasında hükümetler ve şirketler tarafından büyük borçlanma, ekonomik uçurum arasında bir köprü görevi gördü: karantinalar, düşen tüketici harcamaları, gemi aksama süresi, boş oteller ve milyonlarca işsiz. Ucuz krediler, çalışanların işten çıkarmalarına değil, para ödemelerine izin verdi”

Bu arada, en çok borcu biriktiren ABD’dir ve dünya ekonomisi için tehlikeli olan GSYİH’nın yüzde 335’i veya 80 trilyon dolar. Yaklaşık 28 tanesi var – devlet kredisi. 2028’de Amerikalılar, devlet bütçesinin yalnızca beşte birini faiz için harcayacak.

2020 mali yılında (30 Eylül’de sona erdi) bütçe açığı üç kattan fazla artarak 3,1 trilyon dolara çıktı. Tahminlere göre yakın gelecekte koronavirüsle mücadele için alınacak önlemler onu 4 trilyona çıkaracak. Bu, temerrütler ve iflaslarla tehdit eden ulusal borcu şişirmeye zorlayacaktır.

ABD Hazinesine göre, hükümet harcamaları yüzde 47 artarak 6.5 trilyon dolara ulaştı. Hükümet, salgın ve durgunluğun etkileriyle mücadele etmek için iddialı bir program başlattı.

Uluslararası Para Fonu’nun uyardığı gibi, bir ekonomik kriz durumunda, büyük ekonomilerde şirket borcunun neredeyse yüzde 40’ı temerrüde düşecek. Özellikle ABD’de, önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs’ın tahminlerine göre göstergeler 2008’deki kredi çöküşünden daha kötü olacak.

Uluslararası Finans Enstitüsü borç uzmanı Emre Tiftik, “Bir bombanın üzerinde oturuyoruz ve ne zaman patlayacağını bilmiyoruz” diyor. Kriz yatıştığında ve merkez bankaları oranları artırmaya başladığında, dünya bir temerrüt dalgasıyla sarsılacak – belki de hepsinden en yıkıcı olanı.
09 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |