Ana Sayfa Gündem 17 Şubat 2021

TKB SAMSUN ŞUBESİ 17 ŞUBAT 1926 YIL DÖNÜMÜ KAMUOYU AÇIKLAMASI

Türk Medeni Kanununun Kabul Edilişinin Yıl Dönümü Basına ve Kamuoyuna

Türk Kadınlar Birliği Samsun şube başkanı Çubukçuoğlu 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilen Türk Medeni Kanunu dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Yapılan Kamuoyu açıklaması şöyle:
”Türk Kadınlar Birliği Samsun Şubesi Başkanı Eczacı Ayşe Çubukçuoğlu kadınların yaşadığı taciz, şiddet, haklarının yok sayılması gibi sorunlarına ve günden güne artan kadın cinayetlerine karşı mücadelede medeni kanun ve İstanbul Sözleşmesinin önemini vurgulayarak aşağıda ki açıklamayı yaptı:

Medeni Kanun; kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku kurallarıyla; vatandaşların doğumundan , ölümünden sonraki döneme kadarki süreçteki ilişkilerini düzenleyen temel bir kanundur.

17 ŞUBAT 1926 tarihinde kabul edilen Türk Medeni kanunu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına sosyal alanda sağladığı haklar açısından adeta bir armağanıdır.

Türk Medeni Kanunu özellikle Kadın Haklarının güvencesi olmuştur. Kadınlarımız; evlenme, boşanma, mal varlığı edinme, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar bakımından erkeklerle eşit konuma getirilmiştir. Erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmaya ilişkin düzenlemeler kaldırılarak, evlilikte resmi nikâh zorunluluğu, tek eşle evlilik esası getirilmiştir.

Kadınlara boşanma hakkı, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf hakkı, mahkemede tanıklık yapma, eşit miras hakkı tanınarak; kadın-erkek eşit hale getirilmiştir. Türk kadınının iktisadi, siyasi ve sosyal yaşama katılımının önündeki engeller kaldırılarak, medeni, siyasi ve kültürel haklar yönünden eşitlik sağlanarak çağdaş bir toplumda kadının hak ve özgürlüklerine kavuşmasının önü açılmıştır.

Kadınları eşit ve özgür yurttaş olmaktan uzaklaştıracak her türlü sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki düzenlemeler, kadının insan haklarının ihlaline yol açacaktır.

-Yoksulluk nafakasının kaldırılması,
– İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi,
-Aile hukukunda zorunlu arabuluculuk
gibi konularda yapılması düşünülen her türlü değişiklik, kadın hakları kazanımlarından ödün verilmesine neden olacak, kadınlar açısından mağduriyet yaratacaktır.

Türk Medeni Kanununun kabulünün 95.yılında bugüne kadarki kadın hakları kazanımlarımızın takibinde ve de kadınların toplumda eşit ve özgür birey olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan her türlü çalışmanın yanında olduğumuzu bildirirken ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunarız.. Ruhun şâd olsun
Ayşe Çubukçuoğlu
Türk Kadınlar Birliği Samsun Şubesi Başkanı”
17 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |