Ana Sayfa Gündem 5 Şubat 2021

TÜRK MALLARI SUUDİ ARABİSTAN GÜMRÜKLERİNDE ÇÜRÜYOR!

İktidar Suudi Arabistan’ın Boykotuna Sessiz

Suudi Arabistan’a giremeyen Türk malları gümrükte çürüyor!
Türk malları Suudi Arabistan’a giremiyor. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı gayri resmi ambargo nedeniyle yüzlerce konteyner gümrüklerde bekliyor.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı gayri resmi ambargo nedeniyle yüzlerce konteynerin gümrüklerde beklediği ifade edildi.

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin’in haberine göre, Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan el Suud, geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada Türkiye ile ilişkilerin dostane olduğunu söyleyerek, boykot iddialarını yalanlamıştı. Ancak üç ayı aşkındır gümrüklerde bekleyen konteynerler olduğu ve masraflarının on binlerce doları bulduğu öne sürüldü.

Türk makamlarının da bu sorunu çözemediği gelen bilgiler arasında.
Gayri resmi ambargonun ihracata yansıdığı da görüldü. 2021’in Ocak ayında Suudi Arabistan’a yapılan ihracat 16.5 milyon dolar olurken, bu rakam geçen yılın aynı döneminde 221.9 milyon dolardı. Toplam ihracat kaybı yüzde 92.5 oldu.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder, Suudi Arabistan dışında Birleşik Arap Emirlikleri ile de ihracatın kötü gittiğini, bu ülkenin ambargo uygulamadığını ancak bilerek sipariş verdirilmediğini ifade etti.
05 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |