Ana Sayfa Dünya, Gündem, İstanbul, Türkiye 9 Nisan 2021

Türkiye, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişini Rusya’ya bildirdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak Cuma günü erken saatlerde TASS’a yaptığı açıklamada, iki Amerikan savaş gemisinin 14…

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak Cuma günü erken saatlerde TASS’a yaptığı açıklamada, iki Amerikan savaş gemisinin 14 ve 15 Nisan’da Karadeniz’e Boğaz Boğazı’ndan girip 4-5 Mayıs’a kadar orada kalacağını söyledi.
ANKARA, 9 Nisan / TASS /. Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçiliği Cuma günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın Montrö Sözleşmesi’ne üye ülkelere ABD savaş gemilerinin Akdeniz’den Karadeniz’e geçiş yapacağını bildirdi.

Büyükelçilik, “Sözleşmeye uygun olarak, Türkiye, katılımcılarına savaş gemilerinin Akdeniz’den Karadeniz’e gidip gelip geri döneceğine dair bildirimler gönderdi.” Dedi.

CNN Perşembe günü, ABD’li bir savunma yetkilisinin alıntıladığı bir haberde, Ukrayna’ya destek göstermek amacıyla ABD’nin önümüzdeki haftalarda Karadeniz’e savaş gemilerini göndermeyi düşündüğünü bildirdi. Savunma yetkilisinin dediği gibi, ABD Donanması rutin olarak Karadeniz’de faaliyet gösteriyordu, ancak savaş gemilerinin konuşlandırılması şimdi Moskova’ya “özel bir mesaj” gönderecekti. Savunma yetkilisi, ABD’nin bunu, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırındaki askeri varlığının arttığı iddiaları arasında yaptığını ekledi.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya destek göstermek amacıyla ABD’nin önümüzdeki haftalarda Karadeniz’e savaş gemilerini göndermeyi düşündüğü bilgisini TASS’a teyit etmedi.

Donbass’ta şiddetlenme

Batılı ülkeler, Ukrayna ordusunun Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırdığı yönündeki iddialarından son zamanlarda endişelerini defalarca dile getirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov daha önce Rus birliklerinin Rusya topraklarındaki hareketlerinin diğer ülkeleri alarma geçirmemesi gerektiğini çünkü Rusya’nın Ukrayna dahil diğer devletler için bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Donbass’taki gelişmelerin, Rus birliklerinin hiç katılmadığı bir Ukrayna iç çatışması olduğunu vurguladı.

Donbass’taki durum, her gün kaydedilen havan ve el bombası fırlatıcılarının kullanımını içeren yangın değişimleriyle Şubat ayının sonunda daha da kötüleşti. Çatışan taraflar, durumun ağırlaşmasını birbirlerine suçladılar. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 30 Mart’ta Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir video konferans düzenledi. Özellikle, Kiev’in Donbass’taki durumu istikrarsızlaştırdığı yönündeki endişelerini dile getirdi.

/TASS

0 nisan 2021 özgür ifadeTema Tasarım |