Ana Sayfa Gündem, Teknoloji 12 Ocak 2021

TWİTTER 2020 YARIYIL RAPORUNDA TÜRKİYE HER ZAMAN Kİ GİBİ!

Türkiye Gazeteci Hesaplarını Kapatmada Dünya’da Dördüncü

Twitter, 2020’nin ilk altı ayını kapsayan Şeffaflık Raporunu açıkladı. Türkiye başta gazeteciler ve medya kuruluşları olmak üzere hesap kapatma ve içerik silme taleplerinde ilk sıralarda ki üstünlüğünü kaptırmadı.

Twitter, 2020 yılının Ocak-Haziran dönemine ilişkin Şeffaflık Raporunu yayınladı. Twitter’a hükümetler ve hükümet dışı kaynaklardan gönderilen bilgi talepleri, yasal talepler, içerik sildirme ve hesap kapatma gibi talepleri içeriyor.

TÜRKİYE BİLGİ TALEBİ BAŞVURUSUNDA DÜNYADA SEKİZİNCİ
Dünya genelinde hükumetler ve soruşturma makamlarının Twitter’a gönderdiği bilgi taleplerinde yüzde 44 artış kaydedildi. Twitter’dan bilgi talebinde bulunan ülkelerin başını yüzde 27’lik oranla ABD ve yüzde 21 oranla Hindistan çekti. Dünya çapında Twitter’a iletilen bilgi taleplerinin yüzde 3’ünü oluşturan Türkiye ise sekizinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE İÇERİK KALDIRMADA DÜNYADA DÖRDÜNCÜ
İçerik kaldırma taleplerinde bu yılın ilk altı ayında patlama yaşandı. Dünya çapında 42 bin 220 taleple Twitter’ın rapor tutmaya başladığı 2012 yılından bu yana en büyük hukuki başvuru sayısına ulaşıldı. Twitter’a ulaşan yasal taleplerin yüzde 96’sını sırasıyla Japonya, Rusya, Güney Afrika, Türkiye ve Hindistan’dan yapılan başvurular oluşturdu.

TÜRKİYE TALEP BAŞVURSUN DA DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADA
Twitter, bir önceki rapor dönemine kadar yasal taleplerde dünyada ilk sırada yer alan Türkiye’nin bu yıl dördüncü sıraya gerilediğini ve Türkiye’den gelen taleplerin dünya toplamının yüzde 10’unu oluşturduğunu belirtti. Twitter istatistiklerine göre Türkiye’den 513 adeti mahkeme kararı olmak üzere toplam 4 bin 325 yasal talep iletildi. Türkiye’den iletilen yasal taleplere karşılık verme oranı yüzde 33 oldu. 43 hesap askıya alınırken 148 tweet silindi.

GAZETECİ HESAPLARINI KAPATMA TALEPLERİNDE TÜRKİYE İKİNCİ
Twitter dünya çapında gazeteciler ve medya kuruluşlarına ait teyitli 158 hesapla ilgili 333 yasal talep geldiğini, bu taleplerin büyük çoğunluğunun 149 taleple Hindistan ve 142 taleple Türkiye’den iletildiğini bildirdi. Twitter, Türk kanunlarında ki tezatlığa vurgu yaparak gazeteci ve medya kuruluşlarına ait teyitli hesaplar hakkındaki mahkeme kararlarına itirazlarından hiçbirinin kabul edilmediğini de kaydetti.
13 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |