Ana Sayfa Gündem, Sağlık 17 Ocak 2021

ÜNİVERSİTELER BOŞUNA LABORANT MEZUN EDİYOR

Türkiye’de Üniversiteler her yıl ataması yapılmadığı için mesleklerini yapamayan 10 bin Laborant mezun ediyor

Üniversitelerde eğitim alıp Laborant olan mezunlar her yıl tekrarlanan KPS sınavlarında atama vaatleri ile yıllardır avutulmalarına kızgınlar.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünden mezun olduktan sonra atanamayan ve mesleğini icra edemeyen bu mezunlardan biri olan Bilal Zengin yaşananları şöyle anlatıyor.

İŞTE LABORANT BİLAL ZENGİN’İN KISA HİKAYESİ
”26 yaşındayım. Şanlıurfa’da ikamet ediyorum. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezunuyum.
Stajımı Devlet Hastanesi’nde yaptım herhangi bir hastanede Laborant olarak çalışmadım.
Başvurduğumda tecrübe istediler ve çalışamadığım için herhangi bir tecrübe edinemedim. Bundan dolayı kendi işim dışında çalıştım. Kendi işim dışında inşaat,otel ve fabrikada çalıştım.
Kpss ye 3 kez girdim ders maddi anlamda çalışmak zorunda olduğumdan işlerde çalıştığım için ders çalışamadım ve aldığım puanlar atamama yetmedi aslında Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvar Teknikerlerine yeterli sayıda atama yapmadığından atanamadım.
Atanamama nedenlerinin arasında yetersiz ve oldukça eksik sayıda olan laborant istihdamı olarak açıklayan Zengin ”Basitçe son yılların atamalarına bakınca bu net bir şekilde görüle bilmekte” dedi.

HER YIL ON BİN LABORANT MEZUN EDİLİYOR
Üniversilerin ilgili bölümlerinde her yıl on bin civarında Laborant mezun olduğunu belirten Zengin;
”Bu branş zamanın sıfırı da gördü ne yazık ki. Kısacası 70 bin mezunu olan ve her yıl yaklaşık 10 bin mezun veren bir branş olarak, sahada ihtiyaç duyulduğunu bildiğimiz halde böyle küçük sayılarla atamalarımız gerçekleştiriliyor.”

MESLEĞİMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ
Yıllarca eğitim aldıkları mesleklerini yapmak istediklerini belirten Zengin;
”Çevremde yüzlerce aynı sorundan muzdarip mezun laborantlar var. Her hafta twitterda etkinlikler yapıp gündem olmaya belki sesimizi duyurabilmek ümidiyle çalışıyoruz.
Toplamda 70 bin mezun var 5 bin alım olmaması için bir neden yok çünkü sağlığa olan önemi en net pandemide yaşadık önem vermemiz gerekiyor.
Pandemide PCR testlerini laboratuvarda laborantlar çalışmakta ve yükleride ağırlaşmış durumda.” dedi.

YILLAR İTİBARI İLE LABORANT ATAMALARI
* 2014 yılında 2 yıl içerisinde devlet kadrosuna alınan Laborant sayısı 454,
* 2016 yılında 902,
* 2018 yılında, ki pandeminin ilk 9 aylık sürecini de içine almış olan, 2 yıl içerisinde istihdamı sağlanan Laborant sayısı 1542.
* Pandeminin 3. Ayında, haziranda, sadece İstanbul’u kapsayan 3 bin kişilik bir alım yapılmıştı 48 laboratuvar teknikeri alındı.
* Son olarak Aralık ayında gerçekleşen 12 bin kişilik sağlık personeli alımında, pandemi döneminde olmamıza ve hastalarda ciddi artış olmasına rağmen sadece 137 Laboratuvar Teknikeri istihdamı sağlandı.
17 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |