Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika 28 Şubat 2021

UYGUR ASİMİLASYONCUSU ÇİN DEMOKRATLARI TUTUKLAMAYA BAŞLADI

Demokrasi Güçlerine Sürek Avı

Demokratların Ön Seçimlerinden toplam 47 katılımcı Devlet İktidarını Yıkmakla suçlandı. Bir gecede iade edilecekler, yarın sabah erkenden duruşma yapılacak. ömür boyu hapis isteniyor.

47 demokrat yasama ön seçimleri üzerinde ‘yıkma komplosu yapmakla’ suçlandı. Hong Kong polisi, Pazar günü ulusal güvenlik yasası uyarınca 47 demokrasi yanlısı aktivisti, örgütlenmeleri ve şimdi ertelenen Yasama Konseyi seçimleri için ön seçimlere katılmaları nedeniyle suçladı .

Polise göre, yaşları 23 ile 64 arasında değişen 39 erkek ve sekiz kadın “yıkıcı komplo kurmakla” suçlandı. Pazartesi günü West Kowloon Sulh Ceza Mahkemesi’nde görünecekler.

Ön seçimler organizatörü Benny Tai, eski milletvekilleri Claudia Mo, Jeremy Tam, Helena Wong ve “Uzun Saçlı” Leung Kwok-hung, bölge meclis üyeleri Jimmy Sham, Tiffany Yuen, Clarisse Yeung ve Fergus Leung suçlanan 47 kişi arasındaydı.

Ocak ayında tutuklanan 55 kişi arasında ABD vatandaşı ve avukat John Clancey, eski milletvekilleri Roy Kwong, James To ve Joseph Lee, aktivistler Jeffrey Andrews, Lee Chi-yung, Ricky Yuen ve Lau Hoi dahil olmak üzere yalnızca sekiz kişi suçlanmıştı.

Clancey’e göre, sekiz kişinin 4 Mayıs’ta tekrar polise rapor vermesi gerekecek. Suçlanan 47 kişide kendi kendini sürgün etmiş eski milletvekili Ted Hui ve aktivist Sunny Cheung da yer alıyor.

Clancey, polis merkezinin önünde, “Tıpkı bir avukat arkadaşımın dediği gibi: Hong Kong giderek daha çok büyük bir gözaltı merkezine benziyor,” dedi. “Daha az özgürlük var, ister eğitim, ister gazeteler veya başka pek çok şey, özgürlük ve haklar sıkılaştırılıyor.”

Demokratlar, 8 Nisan’daki ilk rapor tarihinden beş hafta önce polise rapor vermeleri söylendikten sonra Pazar günü polis karakollarında gözaltına alındı.

Ocak ayında 55 demokrasi yanlısı aktivist, Yasama Konseyi’nde “35+” planıyla stratejik oylamayla çoğunluğu kazanmaya çalışarak hükümeti felç etmeye çalıştıkları iddiasıyla tutuklandı.

Plan kapsamında, önemli hükümet yasalarını veto etmek için yasama meclisinde çoğunluktan yararlanacaklar ve sonunda baş yöneticiyi Temel Yasanın parametreleri dahilinde görevden alacaklardı.

Demokratlar mahkum edilirse, Pekin tarafından geçen yıl 30 Haziran’da dayatılan ulusal güvenlik yasası uyarınca ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilirler . Yasayı ihlal etmekle suçlananların kefaletle serbest bırakılması da daha zor.

‘Tarihi görev tamamlandı’
Ön seçimleri düzenleyenlerden biri olan Demokrasi Gücü, demokratların Pazar günü polise verdiği rapor öncesinde, Cumartesi günü operasyonları derhal durdurup dağılacaklarını duyurdu.

Toplantı Başkanı Andrew Chiu, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, Power for Democracy’nin koordineli çalışmasının “tarihsel misyonunu tamamladığını” ve gelecekte de yasalara uyarak Hong Kong toplumuna hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Chiu “Gelecekte, Temel Yasa, Ulusal Güvenlik Yasası ve Tek Ülke, İki Sistem çerçevesinde farklı yollarla Hong Kong toplumuna hizmet etmeye devam edeceğiz ve yasalara uyacağız ve Hong Kong’un istikrarını ve refahını koruyacağız, ” ifadelerine yer verdi.
28 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |