Ana Sayfa Dünya, Gündem 16 Şubat 2021

YAZIK OLDU YASER ARAFAT’IN FİLİSTİNİNE

Bekar Kadınların Seyat Etmesi Yasaklandı

Gazze’de şeriat mahkemesi, bekar kadınların erkek akrabalarından izin almadan seyahat etmesini yasakladı
Alınacak onayın mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin yolculuklarda kadın yakınlarına refakat etmesi şart koşulmayacak.

Hamas’ın yönetimindeki Gazze Şeridi’nde bir şeriat mahkemesi, bekar kadınların seyahat edebilmek için “mahremlerinden” izin almasının şart olduğuna karar verdi.

Associated Press (AP) konuyla ilgili haberinde, kadın haklarında gerileme anlamına gelen hükmün, Filistinlilerin bu yıl seçimlere hazırlandığı bir sırada tepkilere yol açabileceği ancak muhafazakar kanattaysa Hamas’a destek kazandırabileceği yorumuna yer verdi.

Gazzeli bekar kadınların kendilerini “gözeten” kişiler olarak görülen babaları ya da kardeşleri gibi yakın erkek akrabalarının onayı olmadan yolculuk etmelerine getirilen kısıtlamanın pazar günü bölgedeki şeriat yargı mercii tarafından kabul edildiği kaydedildi.

Karara göre, yolculuk öncesi alınacak iznin mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin seyahatlerde kadın akrabalarına refakat etmesinin şart koşulmayacağı ifade edildi.

Haberde varılan hükmün, Gazze’de evli kadınların kocalarının onayı olmadan seyahat etmelerinin de mümkün olmayacağını işaret ettiği kaydedildi.

Kararda ayrıca, ortada “ciddi zarar” ihtimali varsa erkeklerin seyahatinin babaları ya da büyükbabaları tarafından engellenebileceği de belirtildi. Ancak burada kadınlar gibi önceden izin alınmasının gerekmeyeceği ve söz konusu erkeklerin seyahatlerini önlemek için şikayetçi yakınların dava açmasının isteneceği belirtildi.

YASER ARAFAT KİMDİR?
Yaser Arafat, tam adıyla Muhammed Abdurrahman Abdurrauf Arafat el-Kudva el-Hüseyni, kod adı Ebu Ammar, Filistinli lider. Filistin Kurtuluş Örgütünün lideri ve Filistin Ulusal Yönetimi’nin ilk başkanı. Arafat, Filistin’in özerkliği için durmaksızın İsrail’e karşı mücadele etti. Arafat, 24 Ağustos 1929 Kahire de doğup; ömrünü 11 Kasım 2004 de Fransa’da tamamladı.
16 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Yunanistan’da büyük yangın

Yunanistan’da büyük yangın
Tema Tasarım |