Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 20 Şubat 2021

YÜZ YILLARIN RÜYASI İŞTE MARS’TAN İLK RENKLİ KARELER

NASA’nın Perseverance (AZİM) uzay aracı Mars’tan ilke renkli fotoğrafları gönderdi.

NASA’nın Mars 2020 Perseverance gezgininin Mars yüzeyine başarıyla inişinden bir günden daha kısa bir süre sonra, ajansın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki mühendisler ve bilim adamları, Perseverance’tan gelecek yayınları beklemek için sıkı çalışıyorlardı. Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönen birkaç uzay aracı tarafından iletilen veriler yavaş yavaş geldikçe, Perseverance ekibi, gezginin her şeyin beklendiği gibi çalıştığını gösteren sağlık raporlarını görerek rahatladı.

Heyecana ek olarak, gezginin inişi sırasında çekilen yüksek çözünürlüklü bir görüntü oldu. NASA’nın Mars Curiosity gezgini , inişinin bir stop-motion filmini geri gönderirken , Perseverance’ın kameraları, konunun videosunu çekmeyi amaçlıyor ve bu yeni hareketsiz görüntü, hala Dünya’ya aktarılan ve işlenmekte olan bu görüntüden alındı.

Geçmişteki gezicilerden farklı olarak, Perseverance kameralarının çoğu görüntüleri renkli olarak yakalar. İnişten sonra, Tehlike Kameralarından (Hazcams) ikisi, gezginin önünden ve arkasından görüntüler yakalayarak, tekerleklerinden birini Marslı toprakta gösteriyor. Azim, NASA’nın gökyüzündeki gözünden de yakından çekilmiş: NASA’nın Mars Keşfi. Orbiter, arkasından paraşütle Jezero Krateri’ne giden uzay aracını yakalamak için özel bir yüksek çözünürlüklü kamera kullandı. Yüksek Çözünürlüklü Kamera Deneyi (HiRISE) kamera , 2012’de Curiosity için aynısını yaptı . JPL, yörüngenin görevine öncülük ederken, HiRISE cihazı Arizona Üniversitesi tarafından yönetiliyor.

Cuma günü geç saatlerde Perseverance’ın direğini (gezginin “başı”) gezici güvertesine sabitlendiği yerden bırakarak birkaç piroteknik suçlamanın ateşlenmesi bekleniyor. Sürüş için kullanılan Navigasyon Kameraları (Navcams), iki bilim kamerasıyla direğin üzerindeki alanı paylaşıyor: yakınlaştırılabilir Mastcam-Z ve SuperCam adı verilen bir lazer aleti . Direğin 20 Şubat Cumartesi günü kaldırılması planlanıyor, ardından Navcam’lerin gezici güvertesi ve çevresinin manzaralarını çekmesi bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde mühendisler gezginin sistem verilerini inceleyecek, yazılımını güncelleyecek ve çeşitli aletlerini test etmeye başlayacak. Önümüzdeki haftalarda, Perseverance robotik kolunu test edecek ve ilk kısa sürüşünü yapacak. Perseverance’ın Ingenuity’yi bırakmak için düz bir yer bulması, gezginin karnına takılı mini helikopter ve nihayet yola çıkması, bilim görevine başlaması ve ilkini araması için en az bir veya iki ay geçecek. Marslı kaya ve tortu örneği.

Görev Hakkında Daha Fazla Bilgi
Perseverance’ın Mars’taki misyonunun birincil amacı , antik mikrobiyal yaşamın belirtilerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyoloji araştırmasıdır. Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize edecek ve Marslı kaya ve regolitleri toplayıp önbelleğe almanın ilk görevi olacak ve Kızıl Gezegenin insan keşfinin yolunu açacak.

Sonraki NASA görevleri, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile işbirliği içinde, bu önbelleğe alınmış örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri döndürmek için Mars’a uzay aracı gönderecek.

Mars 2020 Perseverance görevi, NASA’nın Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmasına yardımcı olacak Artemis Ay görevlerini içeren Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçasıdır .

Caltech’in Pasadena, California’daki bir bölümü olan JPL, Mars 2020 Perseverance görevini ve NASA için Ingenuity Mars Helicopter teknolojisi gösterimini yönetiyor.
20 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |